SİYASET
Giriş Tarihi : 19-08-2018 09:05   Güncelleme : 19-08-2018 09:05

Gökçel: 'Çiftçiye ihanet edildi!'

CHP'li Gökçell, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Toprak Mahsulleri Ofisinin tahıl ithalatında gümrük vergilerinin sıfırlanmasını eleştirdi.

Gökçel: 'Çiftçiye ihanet edildi!'

TMO'nin sıfır gümrük vergisi ile ithalat kontanjanı verilmesine tepki gösteren CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, bu uygulamaya tepki gösterdi. Gökçel Tepkisini şöyle dile getirdi:

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile TMO’ya %0 gümrük vergisi ile ithalat kontenjanı verilmesi çiftçiye ihanettir. Üretiminden dolayı ödüllendirilmesi gereken çiftçi, cezalandırılmaktadır.

Dünya’da tarımsal üretim açısından kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan Türkiye’nin tarım ithalatçısı konumuna gelmesi kabul edilemez. Bu karar göstermiştir ki AKP’nin bir tarım politikası yoktur, olmayacaktır. Hükûmet, tarım konusunda da sınıfta kalmıştır ve tüccar zihniyetiyle düşünerek çiftçiyi ezmek niyetindedir.

Ekonomide karaya oturarak ne yaptığını bilmez hale düşen Cumhurbaşkanlığı’nı uyarıyorum: Şirket değil, devlet yönetiyorsunuz. Kendinizin ve uluslararası tahıl lobilerinin değil, milletin menfaatini gözetmelisiniz, her bir yurttaşın çıkarını kollamalısınız. Gıda enflasyonuna karşı önlem olarak sunduğunuz şey, Türk çiftçisini, Türkiye topraklarını değersizleştirmektir.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle getirilen düzenleme, toprağı alnının teriyle sulayan 5 milyon yurttaşın açlık fermanıdır. Bu karar, buğday ve arpa hasatları henüz bitmiş, mısır hasadı yeni başlamış ve çeltik hasadı önümüzdeki ay başlayacakken alınmıştır. Zaten alın terinin karşılığını alamayan çiftçi, şimdi gümrüksüz ithal ürünlerin fiyat kırmasıyla daha zor duruma düşürülmektedir. Örneğin, 2016’da 40 bin, 2017’de 384 bin ton arpa ithal edilmişken, bu yıl için gümrük vergisi olmaksızın TMO’ya 700 bin ton arpa ithalatı için yetki vermenin mantığı, olsa olsa arpa üretimini sonlandırmaktır.

Halkı korumak da, onu ezdirmek de tercihtir. AKP, yarattıkları krizin faturasını çiftçiden, yoksuldan, sabit gelirliden, küçük esnaftan çıkarmayı tercih etmiştir. Birkaç zengin tüccar daha da zenginleşsin diye halkı yoksulluğa iten hükûmet politikaları derhal son bulmalı, çiftçimiz hak ettiği değeri görmelidir.

Tarım politikası adı altında yapılanlar, tarım cinayetidir. Ülkemizin bereketli toprakları bile isteye çoraklaştırılmakta, Atatürk’ün çalışkan olarak nitelendirdiği Türk milletinin eli kolu bağlanmaktadır. Bütüncül bir tarım politikası geliştirilmediği için hem üretici, hem tüketici zor duruma düşürülmekte; sofralarımıza ne idiği belirsiz gıdalar sunulmaktadır.

Milli tarımı, uluslararası şirketlere yedirmek niyetindeki bu kararı kınıyor; yerli üreticinin korunması için bütüncül bir tarım politikası hazırlanması gerektiğinin altını çiziyorum.