SİYASET
Giriş Tarihi : 05-09-2018 14:44

CHP’li Hamzaçebi: ″Yerel seçimlerde tabanda birleşmeyi sağlayacak adaylar olacaktır″

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, "Yerel seçimlere Cumhuriyet Halk Partisi çok güçlü şekilde hazırlanacaktır. Adaylar, tabanda birleşmeyi sağlayacak adaylar olacaktır. Şahsen talip olup olmama mevzu söz konusu değildir" dedi..

CHP’li Hamzaçebi: ″Yerel seçimlerde tabanda birleşmeyi sağlayacak adaylar olacaktır″
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, "Yerel seçimlere Cumhuriyet Halk Partisi çok güçlü şekilde hazırlanacaktır. Adaylar, tabanda birleşmeyi sağlayacak adaylar olacaktır. Şahsen talip olup olmama mevzu söz konusu değildir" dedi.
CHP’li Hamzaçebi, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Hamzaçebi, dün Resmi gazete’de yayınlanan tebliğ ile ihracat bedellerinin 18 gün içinde Türkiye’ye getirilmesi ve bedellerinin yüzde 80’ninin Türk lirası olarak tutulması gerektiğini belirterek, tüketicilerin bir ay sonra alacağı malın fiyatını bilmediğini aktardı. Hamzaçebi, "Ekonomideki üretimin sektörlerinin ya da ihracat yapan sektörlerin dayandığı imalat sanayinin yüzde 60’ı ithalata dayalıdır. Mal alırken dolarla alacak, ödeme yaparken bu parayı nasıl ödeyecek? İthal girdi maliyetlerini gözetmeyen bir genelgedir. İhracat bedellerinin hepsi altı ayda tahsil edilmiyor. Makina bedelleri bir, iki yılda gelebiliyor. Vadeli satışlar ve ithal girdi kullanan işletmeler gözetilmeli ve tebliğde bu yönde değişiklik yapılmalıdır" ifadelerini kullandı.
2012 yılında Türkiye’nin ihracatının toplam 152 milyar dolar olduğunu kaydeden Hamzaçebi, "2012’den 2017 sonuna kadar ihracat dolar cinsinden yerinde saymış. Bugün vergi borçlarının gecikme faiz oranı aylık yüzde 1.4’ten yüzde 2’ye çıkarıldı. Yıllık olarak 16.8’den yüzde 24’e çıktı. Artış oranı yüzde 42.8. Devlet yükselen enflasyon karşısında kendi alacağını güvence altına almak için gecikme faiz oranlarını arttırıyor. Aynı duyarlılığı emekli, memur maaşlarında da göstermelidir" şeklinde konuştu.
Af tartışmasına ilişkin olarak AK Parti grubunun düşüncelerinin önemli olduğunu söyleyen Hamzaçebi, ittifak konusunda ise, "İttifak siyasi partiler yasasına göre ancak genel seçimlerde yapılabilir. Kast edilen genel seçimlerde olduğu gibi yerel seçimlerde de ittifak yapmak için ise siyasi partiler yasasında değişiklik yapmak gerekir. Bu yetmez, ’Anayasa’nın seçim yasalarında yapılan değişiklikler yürürlüğe girdiği tarihten bir yıl sonra yürürlüğe girer’ ibaresini askıya alacak geçici madde düzenlemesi gerekiyor. Konuşulan ittifak değil, dayanışmadır. Adaylar etrafında birleşmeler olabilir" diye konuştu.
CHP stratejisine yönelik soruya Hamzaçebi, "Yerel seçimlerle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi’nin stratejisini belirlemek üzere Cuma günü Merkez Yönetim Kurulu toplanacak, önümüzdeki hafta da Parti Meclisi toplantısı gerçekleştireceğiz. Burada ilkeler belirlenecek. Cumhuriyet Halk Partisi’nin hangi yolu izleyeceği konuşulacak ve onlar ortaya çıkacak. İstanbul, Ankara, iddialı olduğumuz illerde seçimi hangi adaylar alacaksa adaylar o olur. Hangi adaylarla alacaksak onlar aday olur. Kimse bizim genel seçim sonuçlarıyla zaman kaybedeceğimizi düşünmesin. Yerel seçimlere Cumhuriyet Halk Partisi çok güçlü şekilde hazırlanacaktır. Adaylar, tabanda birleşmeyi sağlayacak adaylar olacaktır. Şahsen talip olup olmama mevzuu söz konusu değildir. Görev Genel Başkanımız ve partimizin yetkili kurullarındadır. Karar partimizin yetkili organlarındadır" dedi.