SİYASET
Giriş Tarihi : 12-09-2018 12:04   Güncelleme : 12-09-2018 12:04

CHP İl Başkanı Aktay: "iktidar, gücünü 12 Eylül darbesinden almaktadır"

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, 12 Eylül darbesi yıldönümü nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptı.

CHP İl Başkanı Aktay:

Aktay, "iktidar, gücünü demokrasimize 38 yıl önce vurulan bu darbeden almaktadır" dedi.

CHP İl Bakanı Adil Aktay, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"12 Eylül darbesinin üzerinden 38 yıl geçti. Etkileri hala sürüyor. Bugün demokrasiye, Cumhuriyetimize, hukukun üstünlüğüne ve millet egemenliğine kast eden iktidar, gücünü demokrasimize 38 yıl önce vurulan bu darbeden almaktadır." 

Hatırlayalım… “Darbe hukukuyla yüzleşeceğiz” diyen iktidar ve eski ortağı FETÖ, 2010 yılında tam da 12 Eylül gününe denk getirilen bir Anayasa değişikliği referandumuyla yargının ve güçler ayrılığının altını dinamitlemişlerdi. Aradan geçen 8 yılda AKP, 12 Eylül Anayasası’nda var olan demokrasi kırıntılarını da sildi süpürdü. Türkiye, hiç bitmeyen siyasi krizlerle, kutuplaşmayla, kanlı terör saldırılarıyla, göç dalgalarıyla ve bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Adeta bir sivil darbeyle OHAL rejimi kuruldu. 12 Eylül’ün bile kullanmaktan imtina ettiği KHK yetkisi, fütursuzca kullanıldı. On binlerce insan, haklarında tek soruşturma dahi olmadan işinden edildi. Cezaevleri doldu taştı. Şaibeli referandumla parlamenter sistemin yerine ucube bir Cumhurbaşkanlığı sistemi getirildi. 

Darbeciler, yönetemedikçe daha çok yetki isterler. Yetkileri topladıkça, ülkeyi daha da yönetilemez hale getirirler. İşte, bugün yaşadığımız da budur. 

Huzura, refaha kavuşmak, krizlerden ve kutuplaşmadan kurtulmak için tek yol adalet, demokrasi ve özgürlüktür. 12 Eylül darbecilerinin biçtiği gömlek nasıl bu ülkeye dar geldiyse, mevcut iktidarın bugün Türkiye’ye biçtiği gömlek de dikiş tutmamaktadır.

Demokrasi ve adalet isteyen, huzur, refah ve kalkınma talep eden milyonlar, sivil darbecilerin gömleğini de yırtıp atacak, darbeciler yenilecek, demokrasi kazanacak."