DÜNYA
Giriş Tarihi : 18-09-2018 13:04

Avustralya’da çileklere iğne sokanlara 10 yıla kadar hapis istemi

Avustralya polisi onlarca çileğin içerisinden iğne çıkmasıyla ilgili yaptığı incelemede, suçluların 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini açıkladı..

Avustralya’da çileklere iğne sokanlara 10 yıla kadar hapis istemi
Avustralya polisi onlarca çileğin içerisinden iğne çıkmasıyla ilgili yaptığı incelemede, suçluların 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini açıkladı.
Avustralya’da 6’dan fazla eyalette süpermarketlerde satılan çileklerin içerisinden dikiş iğneleri çıktı. Sağlık Bakanı olayı ’kötü amaçlı bir suç’ olarak nitelendirirken Queensland eyaleti yetkilileri suçluyu bulana 100 bin Avustralya doları (457 bin TL) ödül vereceklerini duyurmuştu. Bugün Avustralya polisinden yapılan açıklamaya göre, olayın sorumluları 10 yıla kadar hapis cezasıyla çarptırılabilir.
Avustralya’nın yaşadığı en büyük gıda skandallarında biri olan olayla birlikte Yeni Zelanda’ya meyve ihracatını engelledi ve daha pazara sürülmemiş tonlarca meyvenin imha edilmesine yol açıldı. Birçok çiftlikte metal detektörler kullanmaya başlandı.

Çilek, elma, şimdi de muz
Queensland’de 62 yaşındaki bir kadın, Mackay’daki bir süpermarkette bir muza iğne koyarken yakalandı. Olayın ardından polis ekipleri, zanlının akli dengesinin yerinde olmadığını açıkladı.
New South Wales emniyet sözcüsü Danny Doherty yaptığı basın açıklamasında, “Meyvelerin kirletilmesi veya bu suçun taklit edilmesi sektöre zarar veriyor. Meyvelere zarar verenler 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacaklar” dedi.
New South Wales bölgesi polisi, 20’den fazla çilek sepetinin haricinde bir muz ve elmanın da içerisinden dikiş iğneleri çıktığını açıkladı. Ülkenin diğer eyaletlerindeki emniyet müdürlüklerinden de iğneli meyve vakası yaşandığı açıklandı ancak bununla ilgili ayrıntılı bir açıklama yapılmadı.
Avustralya’da 115 milyon dolarlık bir değeri bulunan çilek sektörünün, sadece üretilen çok az bir kısmı komşu ülke Yeni Zelanda’ya ihraç ediliyor. Queensland Başbakanı Annastacia Palaszczuk da hükumete çiftçilerin korunması için 1 milyon Avustralya doları yardım yapılması gerektiğini söyledi.