GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-09-2018 12:13

Soçi’den sonra Türkiye’ye güvenen Suriyeliler evlerine dönmeye başladı

Soçi’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus lider Vladimir Putin’in gerçekleştirdiği zirvede varılan mutabakatın ardından Türkiye’ye güvenen Suriyeliler, evlerine dönmeye başladı..

 Soçi’den sonra Türkiye’ye güvenen Suriyeliler evlerine dönmeye başladı
Soçi’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus lider Vladimir Putin’in gerçekleştirdiği zirvede varılan mutabakatın ardından Türkiye’ye güvenen Suriyeliler, evlerine dönmeye başladı.
Suriye’de 7 yıl önce Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimine karşı barışçıl gösterilerle başlayan gösteriler kısa sürede yerini çatışmalara bırakmıştı. Rejim saldırıları ile tüm ülkede yıkıma neden olan, milyonlarca kişinin ölümüne neden olan çatışmalar rejimin saldırılarını arttırmasıyla hem savaşa dönüşmüş hem de milyonlarca insanı evlerinden etmişti. Ülkenin hasret kaldığı barış ve huzurun geri getirilmesi için başta Türkiye olmak üzere çeşitli zirveler gerçekleştirilerek, Esad rejiminin katliamlarının son bulması için adımlar atıldı. Son olarak Soçi’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in gerçekleştirdiği Soçi Zirvesi’nde kaydedilen mutabakat sayesinde evlerini terk etmek zorunda kalan Suriyeli siviller bugün evlerine dönmeye başladı. Soçi Zirvesi öncesinde neredeyse terk edilmiş olan El Eis köyüne dönüşler başladı. Siviller rejimin saldırıları ile hasar alan, yıkıntıya dönen köye dönerek dükkanlarını tamir etmeye başladı. Soçi Zirvesi’nde alınan sonuçlardan memnun olan siviller Türkiye sayesinde köylerine dönme kararı aldıklarını ifade ediyor.

“Rusya ve İran ülkemizi yaktı”
Binaların yıkıldığı, hasar almayan noktasının bulunmadığı köye dönen siviller yaşam oluşturmaya çalışıyor. Evlerine döndüklerini ifade eden siviller, “Evlerimizi ve ülkemizi yeniden inşa etmek için Türkiye’deki evlatlarımızın dönmesini bekliyoruz. İran’ın ve Rusya’nın müdahalesini reddediyoruz, Türk hükümetinden müdahale etmesini ve sorunlarımızı çözmesini istiyoruz. Rusya ve İran ülkemizi yaktı yıktı ve biz bunu kabul etmiyoruz, gerekli makamların İran ve Rusya’nın karışmasını engellemesini diliyoruz. Esad’ın yürüttüğü savaş ve çatışmaya karşıyız. Bir tek ülkemizi düşünüyoruz. Kendi evlerimizi yeniden inşa edeceğiz, dükkanlarımıza döndük. Biz Türkiye’den Esad’a karşı yanımızda durmasını ve desteklemesini istiyoruz” açıklamasını yaptı.
Göç ettiklerini ancak Soçi Anlaşmasından sonra evlerine dönme kararı aldıklarını kaydeden başka bir sivil de, “Rusya’ya asla güvenimiz yok, Türkiye’ye ise hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hem de halkına güvenimiz tam. Recep Tayyip Erdoğan’ın bizim için yaptığını tüm Arap ülkeleri bize yapmadı. Ben Suriye’den savaş nedeniyle ayrılan kardeşlerime sesleniyorum. Şu andaki durum iyi daha da iyiye gidecek, kendi topraklarınıza ve evinize dönün” ifadelerini kullandı.
Bir başka sivil ise “Esad umurumuzda değil” dedi.