Çukurova'nın gururu Belgeselci

Nebil Özgentürk, Adana etkinliklerinin hemen ardından, kendisinin hazırladığı Sebahattin Ali Belgeselinin gösterimi için Berlin’e gitti. 6 Ekim Cumartesi günü Nebil Özgentürk’ün belgeseli Almanya Berlin’de ilgiyle izlendi.

Çukurova'nın gururu Belgeselci
Çukurova'nın gururu Belgeselci Vahap Şehitoğlu
Bu içerik 1823 kez okundu.

Haber: Ayça Öztorun

ÇUKUROVA’NIN GURURU NEBİL ÖZGENTÜRK SESİMİZİ DÜNYAYA DUYURMAYA DEVAM EDİYOR.

Nebil Özgentürk, Adana etkinliklerinin hemen ardından, kendisinin hazırladığı Sebahattin Ali Belgeselinin gösterimi için Berlin’e gitti.

6 Ekim Cumartesi günü Nebil Özgentürk’ün belgeseli Almanya Berlin’de ilgiyle izlendi.

Adana Altın Koza kısa film yarışmasında jüri üyesi olan Özgentürk, Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal’i anma etkinliğinde de onur konuğuydu.
Anne memleketi olan Tarsus’da, Aratos Kültür ve Sanatevine konuk olan Nebil Özgentürk’e Yazar Ayça Öztorun eşlik etti. Özgentürk’ün söyleşisinin hemen ardından Ayça Öztorun’un senaryosunu ve hikayesini yazdığı Görüş Günü adlı sinema filmi katılımcılara izletildi.

ÇUKUROVA’NIN GURURU NEBİL ÖZGENTÜRK

Nebil Özgentürk'ün "Kayıp Kemiklerin İzinde; Bir Sabahattin Ali Trajedisi" belgeselinin ilk gösterimi Ankara'da Sabahattin Ali'nin kızı Filiz Ali'nin katılımıyla yapılmıştı.

1948 yılında faili meçhul bir cinayete kurban giden Sabahattin Ali’nin kaybının üzerinden geçen sürede, büyük ozanın ne mezarı var, ne de izi bulunabildi.
Nebil Özgentürk belgeseli cinayetten 70 yıl sonra, Filiz Ali’nin babasının öldürüldüğü ormanın derinliklerindeki “olay yeri”ne gidişini anlatıyor.
Özgentürk kayıp ve hiç bulunamayan kemiklerin izinin arandığı belgeselin hazırlığında Filiz Ali’nin hüzünlü yolculuğuna eşlik ederken Istranca’ya gözyaşlarıyla gidip gözyaşlarıyla döndüklerini ifade etmişlerdi.

NEBİL ÖZGENTÜRK BERLİN’DE...

Berlin’de gösterilen Nebil Özgentürk belgeseli; “Kayıp kemiklerin ardında; bir Sabahattin Ali trafejisi” ilgi ve hüzünle izlendi. Nebil Özgentürk, Sabahattin Ali’nin eseri Kürk Mantolu Madonna’yı Almanya’nın en ünlü Deutsche Welle televizyon kanalına anlattı.

Özgentürk; Berlin’de Almanya’ya göçün hatıra defterinin yedinci bölümünün tamamlanması üzerine, Berlin, Türk gazetecilere bilgilendirme amaçlı sohbet toplantısı yaptı.

BELGESEL GÖSTERİMİNDE ANLAMLI BULUŞMA

Sabahattin Ali belgeselini Tiyatro 28’in kurucusu Ufuk Güldü sundu. Gösterimde ilk Cumartesi kadını Filiz Ali, Madımak’ta yitip giden Hasret Gültekin’in eşi Yeter Gültekin buluştu...

nebi özgentürk ayça öztorun belgeselci berlin tarsus almanya adana altın koza
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizkurdu 2019 tatbikatına katılan komutanlardan Başkan Seçer’e ziyaret
Denizkurdu 2019 tatbikatına katılan komutanlardan Başkan Seçer’e ziyaret
Heykellerin arasında Yörük defilesi
Heykellerin arasında Yörük defilesi