SİYASET
Giriş Tarihi : 17-10-2018 14:18   Güncelleme : 17-10-2018 14:34

CHP İl Başkanı Aktay stadımıza sahip çıktı!

CHP Mersin il Başkanı Adil Aktay, Toki tarafından yıkılmaya başlanan Tevfik Sırrı Gür Stadyumunun yıkımının derhal durdurulmasını istedi.

CHP İl Başkanı Aktay stadımıza sahip çıktı!

CHP Mersin il Başkanı Adil Aktay, Toki tarafından yıkılmaya başlanan Tevfik Sırrı Gür Stadyumunun yıkımının derhal durdurulmasını istedi.

Aktay, yıkımla ilgili tepkisini dile getiren açıklaması aynen şöyle:

"MERSİN’İN BELLEĞİ VE AKCİĞERİ OLAN TEVFİK SIRRI GÜR STADYUMUNUN YIKIMI DERHAL DURDURULMALIDIR.

BU ALANDA NE YAPILACAKSA MERSİNLİLERİN BİLGİSİ VE ONAYIYLA YAPILMALIDIR.

Hafızasını kaybetmiş, nefes almakta güçlük çeken bir insan olarak yaşamayı hiçbirimiz istemeyiz elbette. Ama hafızasını kaybetmiş, nefes almakta güçlük çeken bir kentte yaşamaya zorlanıyoruz.

Mersin’in tarihçesinde önemli bir yeri olan ve aynı zamanda kent merkezinin havasının tazelendiği bir alanda bulunan Tevfik Sırrı Gür Stadyumunun yıkılması, bu kentin belleğine, bu kentin akciğerlerine yönelik bir saldırıdır.

İkinci Dünya Savaşı’nın zor şartlarında, Mersin halkının desteğiyle, adeta imece usulüyle inşa edilmiş olan bu tesis, birçok spor dalında hem ülke çapında, hem de uluslararası çapta başarılar elde etmiş sporcuların yetişmesini sağladı.

Mersinimizin simgesi ve gururu Mersin İdman Yurdu bu sahada unutulmaz galibiyetlere imza attı. Bu Stadyumda pek çok Mersinlinin hatırası vardır. Bizler milli bayramlarımızı burada kutladık; özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın, Cumhuriyetimizin coşkusunu burada yaşadık.

Özgün mimariye sahip kapalı tribünü korunması gereken bir eser niteliğinde olan bu stadyum ayrıca, kent merkezinin hava sirkülasyonunun sağlandığı, çok önemli bir konumdadır. Uzmanlar, Mersin’in hava koridorunun denizle birleştiği bu alana AVM yapılmasının ya da herhangi bir yapılaşmaya açılmasının, kent merkezinin akciğerlerinin tıkanması anlamına geleceği konusunda yıllardır uyarılarda bulunmaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin stat için “mimari proje fikir yarışması” açtığı, alanın belediyeye devredilmesini talep ettiği bir dönemde burası, hukuken tartışmalı bir biçimde, TOKİ’ye devredilmiştir. Stat alanında hangi projenin hayata geçirileceği ilan edilmeden yıkım işlemlerine başlanmıştır. Bu hukuksuz ve kente karşı suç mahiyetindeki süreç mutlaka durdurulmalıdır.

Öncelikli talebimiz, Mersin halkının bilgisi ve onayı olmadan başlatılan yıkım işlemine derhal son verilmesidir.

Ardından, bu alanın Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne devri sağlanmalı, kentin belleği ve soluklanma alanı olan bu bölgenin nasıl korunacağı, katılımcı bir süreçle projelendirilmelidir.

Özellikle de, özgün mimariye sahip kapalı tribünün koruma altına alınmasına, Mersin’e büyük eserler bırakan Vali Tevfik Sırrı Gür’ün hatırasının yaşatılmasına önem verilmelidir.

Stadyum alanının; başta Mersin İdman Yurdu olmak üzere, spor kulüplerinin faydalanacağı, farklı spor branşlarında yeni sporcularımızın yetiştirileceği, yayalaştırılmış alanlarıyla da herkesin faydalanacağı bir alan olarak korunmasını istiyoruz.

Yıkımı durdurun, bu kentin hafızasına saldırmayı bırakın. Eğer bu alanda uygulanması düşünülen bir proje varsa derhal Mersin kamuoyunun görüşüne ve denetimine açın. Bu kente, bu kentin tarihine, bu stadyumun köklerinde yatan dayanışma ruhuna saygı duyun.

Başta Mersin İdman Yurdu taraftarları olmak üzere, tüm demokratik ve sivil kuruluşları duyarlı olmaya; tüm Mersinlileri, 19 Ekim Cuma Günü, saat 17:00’de stadyum önünde yapılacak bilgilendirme toplantısına katılarak kendilerinin geçmişine, çocuklarının geleceğine sahip çıkmaya davet ediyoruz."