SİYASET
Giriş Tarihi : 19-10-2018 07:39   Güncelleme : 19-10-2018 07:48

CHP Mersin İl Başkanı Aktay gözaltılara tepki gösterdi

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Adil Aktay, "İşte şimdi yine demokrasiye düşman, aydınlanmaya düşman bir zihniyet, cinsel istismar skandallarıyla gündeme gelen cemaatlere ait okulları koruyup kollarken, onlara kamu arazileri, binaları tahsis ederken, yoksul gençlerin eğitimine destek verdiği gerekçesiyle Halkevleri şubelerinin kapılarını mühürlüyor. Şube binaları basılıp, yöneticileri gözaltına alınıyor" diyerek tepki gösterdi.

CHP Mersin İl Başkanı Aktay gözaltılara tepki gösterdi

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay’ın Halkevleri Şube Başkanlarının gözaltına alınması ile ilgili yaptığı basın açıklaması aynen şöyle:

86 yıl önce kurulan Halkevleri, 19 yılda 10 milyonu aşkın kişiye okuma yazma öğretmiş, yoksul halk çocuklarını kitapla, tiyatroyla, sanatla, sporla tanıştırmıştı. Bu nedenle takdir edilmesi, teşvik edilmesi gereken Halkevleri, maalesef 1951 yılında kapatıldı, bütün birikimi yok edilmek istendi.

Ancak onu kapatanlar, Halkevleri’nin asıl birikiminin binalar, tiyatro salonları, kütüphaneler değil, bilimle, sanatla aydınlanmış yurttaşlar olduğunu anlamamışlardı.

12 Mart’ta, 12 Eylül’de, kısacası demokrasinin rafa kaldırıldığı her dönemde Halkevleri hedef oldu. Ancak her seferinde bu zor dönemleri güçlenerek aşmasını bildi.

İşte şimdi yine demokrasiye düşman, aydınlanmaya düşman bir zihniyet, cinsel istismar skandallarıyla gündeme gelen cemaatlere ait okulları koruyup kollarken, onlara kamu arazileri, binaları tahsis ederken, yoksul gençlerin eğitimine destek verdiği gerekçesiyle Halkevleri şubelerinin kapılarını mühürlüyor. Şube binaları basılıp, yöneticileri gözaltına alınıyor.

Amacın, iktidarın politikalarına itiraz edenlere, demokrasiyi ve laikliği savunanlara gözdağı vermek olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu baskı ve zulme ne Halkevleri, ne de Türkiye’nin demokrasiden yana güçleri asla teslim olmayacaktır. Hep birlikte bu zor günleri aşacağız ve demokrasinin egemen olduğu bir ülke haline geleceğiz.

Bir kez daha Halkevleriyle dayanışma içinde olduğumuzu hatırlatıyor, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz."