SİYASET
Giriş Tarihi : 25-10-2018 16:29   Güncelleme : 25-10-2018 16:51

Çukurova havalimanında meçhul işçinin 'SIR' ölümü Meclis’e taşındı

HDP Gurup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan , yapımı süren Çukurova Havalimanında bir süre önce ölü bulunan meçhul işçiyle ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisine soru önergesi verdi.

Çukurova havalimanında meçhul işçinin 'SIR' ölümü Meclis’e taşındı

Milletvekili Kurtulan, işçi ölümü ile ilgili verdiği soru önergesinde, Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep etti.

HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, soru önergesinde şu sorularına yanıt istedi:

“20 Ekim 2018 tarihinde, yapımı devam eden 3’üncü havalimanı şantiyesinde bir işçinin cansız bedeni rögar çukurunda bulunmuştur. İddialara göre Nepalli işçilerin temizlik yaparken bulduğu cansız bedenin kime ait olduğu, uyruğu ise bulan işçiler tarafından anlaşılamamıştır. İddiaların devamına göre işçi üç gün önce rögara düşmüş, bazı iddialara göre ise öldürüldükten sonra rögar çukuruna atılmıştır. Bu vahim iddialara rağmen işçinin cansız bedeninin bulunmasından üzerinden üç gün geçmesine rağmen henüz kamuoyuna açıklama yapılmamıştır.

Bu bağlamda;

1-           Cansız bedeni bulunan işçi kimdir?

2-           İşçinin cansız bedeni nerededir? Otopsi yapılmış mıdır? Kesin ölüm sebebi nedir?

3-           3. Havalimanında inşaat çalışmasının başladığı günden bu yana kamuoyuna yansımayanlar da dahil olmak üzere kaç işçi hayatını kaybetmiştir?

4-           Yaşanan iş cinayetleri ile ilgili 3. Havalimanında işçi çalıştıran firmalara hangi yaptırımlar uygulanmıştır?

5-           3. Havalimanında yaşanan ölümlerden dolayı yargılanan kişi ve kurum var mıdır?”