SİYASET
Giriş Tarihi : 27-10-2018 15:36   Güncelleme : 27-10-2018 15:36

Talay: “Cumhuriyet sonsuza dek yaşayacak”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Başdanışmanı, Kültür eski Bakanı ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkan a.adayı M. İstemihan Talay, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

Talay: “Cumhuriyet sonsuza dek yaşayacak”

İstemihan Talay , 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet'in ilanı ve milletin bağımsızlık mücadelesinin ruhunun ortaya konulduğunu belirterek, aziz ve büyük milletin tarihteki en parlak başarılarından biri olan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 95.’nci yılını büyük bir coşkuyla kutlamakta olduklarını söyledi.

CHP’li İstemihan Talay, Cumhuriyetin 95.’nci kuruluş yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, şu görüşlere yer verdi:

“Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, Türk Milleti'nin esaret ve dayatmalara rıza göstermeyerek istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı, zaferle taçlandırmıştır. Büyük önder Atatürk bu büyük zaferin ardından, 29 Ekim 1923’te, 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ilkesi ile Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu. Türkiye Cumhuriyeti, 95 yıldır karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmiş ve etmeye de devam edecektir.

Cumhuriyet demek Mustafa Kemal Atatürk demektir. Cumhuriyet bayramını 95 yıl önceki inanç ile kutlarken, sonsuza dek yaşaması için verilecek mücadeledeki inanç ve kararlılığı sergileyeceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Çünkü biz bu toprak altında kefensiz yatan isimsiz kahramanların ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bize bıraktığı bu mukaddes emanetin, bekçisi ve savunucusu olmaya devam edeceğiz"

Cumhuriyetimizin 95.’nci yılını kutluyor olmaktan büyük bir mutluluk duyuyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılmak için fedakarlıkla mücadele eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle yad ediyorum.”