SİYASET
Giriş Tarihi : 29-10-2018 15:35   Güncelleme : 29-10-2018 15:44

CHP Mersin Cumhuriyet Bayramı kutlaması

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, alternatif Cumhuriyet Bayramı kutlama töreninde konuştu: "Ülkesini işgalcilerden temizleyen onurlu bir halkın, bağımsızlığını ve egemenliğini bütün dünyaya ilan ettiği gündür 29 Ekim. “Bundan böyle saraylara da, emperyalistlere de boyun eğmeyeceğiz” diyen bir milletin kutlu bayramıdır bugün. Bayramımız kutlu olsun! " dedi.

CHP Mersin Cumhuriyet Bayramı kutlaması

İl Başkanı Aktay, CHP'nin düzenlediği Cumhuriyet Alanında ki törende konuşmasını şöyle sürdürdü:

Cumhuriyet, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu, halkın iradesinin üstünde bir iradenin tanınmadığı rejimin adıdır. Temelleri, Samsun’da, Amasya’da, Erzurum’da, Sivas’ta ve 23 Nisan 1920’de, Ankara’da,  millet iradesiyle atılmıştır... Sakarya’da, Dumlupınar’da, nice savaş meydanlarında kahramanlıklarla inşa edilmiştir…  
 
Cumhuriyet, bağımsızlıktır. Tarımıyla, sanayisiyle, ticaretiyle kendi kendine yetebilmektir. Emperyalist güç odaklarına boyun eğmeden, bağımsız bir dış siyaset izleyebilmektir. 
 
Cumhuriyet, özgürlüktür. Saraylara ve saraylılara kulluğun bitmesi, her bir yurttaşın, özgür ve eşit olmasıdır. 

Cumhuriyet, laikliktir. Din ve devlet işlerinin ayrılmasıdır.

Cumhuriyet,  kadının erkekle eşit olduğunun kabulü ve güvencesidir.

Cumhuriyet, “kimsesizlerin kimsesidir.” Çocuk, genç, yaşlı, engelli, hasta, yoksul… Desteğe ihtiyacı olan herkesin,  başkasına avuç açmak zorunda kalmadan, kimliğine, inancına, görüşüne bakılmadan korunması, desteklenmesidir. 

Maalesef bugün, Cumhuriyetimizin bu değerlerini kavramaktan aciz bir iktidarla karşı karşıyayız. Daha bugün sabah yapılan resmi törenin saygı duruşu dahi yapılmadan, adeta “işten gözüksün” diye yapılması bunun en açık göstergesidir. Cumhurbaşkanı’nın törende okunan mesajında Atatürk’ün ismi dahi anılmamıştır. Bu aymazlığı, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile Kurtuluş Savaşı şehit ve gazilerimize yapılan bu saygısızlığı kabul etmemiz mümkün değildi. Tepkimizi o töreni terk ederek gösterdik. Milletimizin de bu saygısızlığa daha fazla sessiz kalmayacağını biliyoruz. 

Cumhuriyetimize sahip çıkmak;  onu, çağdaş bir demokrasiyle taçlandırmak bizlerin görevidir. 
 

Bu bilinç ve sorumlulukla Cumhuriyetimizin 95. yıldönümünü kutluyor,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarını sevgi, saygı ve minnetle anıyorum.

Herkes bilmelidir ki: Cumhuriyet bizim onurumuzdur! 

Saltanatlar yıkılır, Cumhuriyet baki kalır!

Yaşasın Cumhuriyet!"