SAĞLIK
Giriş Tarihi : 10-11-2018 20:54   Güncelleme : 13-11-2018 22:11

Burlumbuş otu nedir? Nerede satılır?

Son yılların gözde otlarından biri olarak tanımlanan burlumbuş otu çeşitli kullanım amaçları olan bitkidir. Genel olarak ağrı jeli şeklinde kullanımı tercih edilmektedir.

Burlumbuş otu nedir? Nerede satılır?

 Son yılların gözde otlarından biri olarak tanımlanan burlumbuş otu çeşitli kullanım amaçları olan bitkidir. Genel olarak ağrı jeli şeklinde kullanımı tercih edilmektedir.

Burlumbuş otu nerede yetişir? 

Yetiştiği bölgeler İç Anadolu ve Doğu Anadolu’dur. Çoğunlukla Karaman’daki köy kesimlerde yetiştiği için dış köylerden kişiler toplama işlemi için buraya akın etmektedir. Soğanlı bitki yapısına sahip olan bu ot ilkbahar mevsiminin gözdesidir. Tüketilme şekli pişirilerek veya çiğ olabilir. Salata ve yemeklerde kullanılabilir. Lezzeti yerinde olduğundan dolayı kullanımı zamanla artmıştır. Lezzeti haricinde rahatsızlıklar için kullanılır. Ağrı kesme özelliğinin olduğu kullanan kişilerin yorumları arasındadır.

Burlumbuş jeli neye iyi gelir?

Bitkinin kendi özellikleri dışındaki en önemli faydası geçim kaynağı haline gelmesidir. Maddi olarak zorluk çeken insanlar bu otun gelirinden faydalanmaktadır. Bölgedeki insanlar otun olgunlaşmasıyla toplama işlemine başlayarak satış yaparlar. Fiyatlar değişkenlik gösterebilirken genel olarak yirmi liradan satıldığı ifade edilebilir. Faydaları sayesinde jel halinde kullanıma sunulmuştur. Jel ağrıyan yere sürülmekte ve bu sayede eklem ağrılarına çözüm aranmaktadır. Düzenli kullanım sonrasında eklem kasılmalarının azalmasını ve ağrıların hafiflemesini sağlamaktadır.

Burlumbuş otu ne işe yarar?

  • Lezzetinden dolayı kullanımı tercih edilir. Lezzetli bir ot olduğu için salata, yemek ve börek yapımında kullanılır.
  • Faydalarının olması otun eşe dosta gönderilmesine yol açar. Köyde yaşayan kişiler bu otu dolaba atarak, sevdiklerine göndermeyi tercih etmektedirler.
  • Kullanan kişiler eklem ağrılarını azalttığını ifade etmektedir. Vücutta çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak kendini gösteren ağrıların çözümü için kullanıldığı söylenebilir.
  • Eklem ağrısı bireyin huzurlu yaşamasını engeller. Ağrıların azalması için geliştirilen çözümlerden biri otun jel haline getirilmesidir. Jel bu ağrıların azalmasına yardım etme amacıyla üretilmiştir.
  • Jelin uygulanma sürecinde masaj yapılır. Masajla sürülen jelin bir süre sonra ağrıları azalttığı ifade edilmiştir.
Burlumbuş otunun zararları nelerdir?

Kullanıldığı alanların başında Karaman halkı vardır. Bölgedeki halk bu otun ağrıları azalttığını söylediği için zamanla kullanımı daha yaygın bir hale gelmiştir. Kısa sürede diğer şehirlerdeki insanların da kullanmaya başladığı otun belirli bir zarar veya yan etkisinin olduğu söylenmemiştir. Kullanıcı yorumlarından olumlu izlenimler alınmaktadır. Fakat net bilgi almak için uzmanla görüşülmelidir.

Burlmbuş otu nasıl tüketilir?

İlkbahar mevsiminde toplaması yapılan otun hem salatası hem de böreği yapılabilir. Bunun dışında çorba şeklinde de tüketilebilmektedir. Yemeği yapılan otun jeli yapıldığı için cilde sürülebilme olanağı mevcuttur. Masaj yapılarak uygulanan jelin ağrıları azalttığı söylenir.

Burlumbuş otu nereden alınır?

Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgesinde yetiştiği için buralardan alınabilir. Halk otu pazarlarda satmakta ve harçlıklarını çıkarmaktadır. Doğal alanda yetişen bitkinin içinde herhangi bir katkı maddesi yoktur. Bitkinin satılma alanları internet üzerinden araştırılır. İnterner üzerinden burlumbuş jeli sipariş vermek için resmi sitesi ziyaret edebilirsiniz.