SİYASET
Giriş Tarihi : 12-11-2018 14:50   Güncelleme : 12-11-2018 14:50

CHP'li Başarır'dan Diyanet İşleri Başkanına tepki!

CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi Ali Mahir Başarır, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, Cumhuriyetimizin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk düşmanı ve laiklik karşıtı Kadir Mısırlıoğlu’nu ziyaret etmesini meclis gündemine taşıdı.

CHP'li Başarır'dan Diyanet İşleri Başkanına tepki!

CHP’li Başarır, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yazılı olarak yanıtlaması istemi ile verdiği soru önergesinde “Diyanet İşler Başkanı Ali Erbaş’ı, vatanımızın kurtarıcısı gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yapmış olduğu bu saygısız davranışından dolayı istifa ettirecek misiniz?” sorusunu yöneltti.

10 Kasım öncesi Cuma Hutbesi’nde de  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten hiç bahsetmediğini belirten Ali Mahir Başarır önergesinde;

“Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 09.10.2018 gününki Cuma Hutbesi’nde, yani ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80. Yılından bir gün önce, başkanı olduğu kurumun kurucusu yol göstericimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ten hiç bahsetmemiştir. Bu durum Cumhuriyetimizin mimarına, vatanımızın kurtarıcısına ve dolayısıyla bu topraklar üzerinde yaşayan herkese yapılan büyük bir hakaret ve saygısızlıktır.

Diyanet İşleri Başkanı bununla da yetinmeyip, kamuoyunda, minnetle ve şükranla andığımız Mustafa Kemal Atatürk’e düşmanlığı ile tanınan ve her fırsatta hakaret eden hatta “Keşke Yunan galip gelseydi” diyecek kadar küstahlığa sahip Kadir Mısırlıoğlu’nun ziyaretine giderek kendisine çeşitli hediyeler de vermiştir” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  1. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a, 10 Kasım’dan bir gün önceki Cuma Hutbesi’nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten bahsetmemesi ve  inat edercesine, kamuoyunda Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e hakaretler yağdıran Kadir Mısırlıoğlu’nu ziyaret etmesi nedeniyle herhangi bir yasal uyarı yapılmış mıdır? Yapılmamışsa gerekçeleri nelerdir?
  2. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Cumhuriyetimizin kurucu Mustafa Kemal Atatürk ve laiklik karşıtı Kadir Mısırlıoğlu’nu, kendi özel aracıyla mı yoksa masrafları vatandaşlar tarafından karşılanan makam aracıyla mı ziyaret etmiştir?
  3. Cumhurbaşkanlığı makamınca Diyanet İşleri Bakanı Ali Erbaş’a, 10 Kasım öncesi Cuma hutbesinde Mustafa Kemal Atatürk’ten bahsetmemesi için herhangi bir yazılı ya da sözlü tavsiyede bulunulmuş mudur?
  4. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı, vatanımızın kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yapmış olduğu bu saygısızlıktan ötürü istifa ettirecek misiniz?