SİYASET
Giriş Tarihi : 18-11-2018 12:15   Güncelleme : 18-11-2018 12:15

Özyiğit: 'Yeni bir bakış açısıyla kente dokunacağız"

CHP Yenişehir Belediye Başkan aday adayı Abdullah Özyiğit: "Biz Yenişehir’i yeni Yenişehir olarak yeniden ele alacağız. Yeni bir bakış açısıyla kente dokunacağız. Mevcut belediye başkanımızın çok kıymetli çalışmaları önümüzdeki süreçte halka hizmet noktasında bize kaynak olacak. Altyapı oluşturacak çok önemli yatırımları var. Bunları gerçekleştiren başkanımıza teşekkür ediyoruz"dedi.

Özyiğit: 'Yeni bir bakış açısıyla kente dokunacağız

Başkan aday adayı Özyiğit, Yenişehir Belediyesi ile ilgili projelerini şöyle anlattı:

"Bir belediye başkanı sınırları içerinde yaşayan vatandaşının doğumundan ölümüne kadar ki süreçten sorumluluk hissetmek zorundadır. Temeli insan olan bu bakışımızla iktidar partisinin yarattığı önemli tahribatları tamir edecek çalışmaları yerelde yapmaya çalışacağız.

Bunların en önemlilerinden bir tanesi ‘’ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİ’’ başlığında oluşturduğumuz projemiz. Bu projemiz geçtiğimiz haftalarda UNICEF in yapmış olduğu bir açıklamada da gündem oldu. Eğitimde genel iktidarın Türkiye’yi geriye götürdüğünden hareketle planlandığımız bir projeydi ve biz çocuklarımız daha anne karnındayken anne-babayı eğitmek suretiyle onlara yönelik bir müfredatı hayata geçireceğiz. Yenişehir’de doğan çocuklarımıza 0-6 yaş arasında çocuk akademileri imkanı ve ebeveynlere erken çocukluk eğitimi verebileceğimiz bir süreci oluşturacağız.

Bilimsel araştırmalara göre Çocukların zihinsel gelişiminin yüzde 75 i  0-6 yaş arasında oluşuyor. Siz çocuğu 6 yaş itibari ile okula aldığınızda çocuğun zihinsel gelişiminde kalan yüzde 25 e hükmedebiyorsunuz kaldı ki bu konuda yapılmış bilimsel çalışmalar da var. Mesela Açev’in yaptığı bir araştırmada ‘’çocukların %70 i okula hazır başlamıyor’’  bu sebeple yerel belediyecilik kapsamında ebeveynlere erken çocukluk eğitimini oldukça önemsiyoruz……….

Buradan hareketle bizim Yenişehir’de ‘Erken Çocukluk Eğitimi’ projemiz çok önemli bir çalışmadır. Tabiî ki insanlarımızı buraya kanalize etmek konusunda zorlanabiliriz ama anne baba bir sertifika aldı mı belediye hizmetlerinden ayrıcalıklı faydalanacak yani projeyi cazip hale getirecek çalışmalarımız olacak.

YENİŞEHİR’DE GENÇLERİMİZE VE ÇOCUKLARIMIZA YATIRIM YAPACAĞIZ

KLASİK BELEDİYECİLİK ANLAYIŞININ DIŞINDA DAVRANACAĞIZ. 

‘AKTİF YEŞİL ALAN’

Yenişehir gerçekten yeni ve bu yeni olma özelliğini de yeni yeniliklerle koruması gerekir. Kentimize gelen insanların Yenişehir’de kaliteli zaman geçirmesini sağlamamız gerekir. Kaliteli zaman geçirmesi için de her alanı değerlendirmeniz gerekir. Yeşil alanlar sadece seyir alanı olarak kalmamalı. ‘Aktif Yeşil Alan’ dediğimiz mantıkta o yeşil alanları insanların faydalanacağı sosyal alanlara dönüştüreceğiz. Bugün insan sağlığında yürüyüş çok önemli her yaştan insanın yürüyüş yapacağı alanlar oluşturulmalı………

Kentimiz çevre iller için de cazip hale getirecek çalışmalar yapacağız. Mersin deniz şehridir. Güneydoğu’nun denize açılan en önemli illerinde bir tanesiyiz. insanların gezmekten görmekten keyif alacağı farklılıklar yapacağız. Yenişehir’de neden doğal yaşam parkı yapmayalım?  Neden denizde br akvaryum yapmayalım? İçinde  botanik bahçesi olan bir doğal yaşam parkı ve denizin içinde bir akvaryum. Bu gibi vizyonu olan çalışmalar çevre illerden çok sayıda insanımızı bu bölgeye çekecektir. Kent hareketlenince esnafta kazanacaktır, yeni projeler ve yatırımların da önü açılacaktır.

FESTİVALLER KENTİ YENİŞEHİR OLACAĞIZ

Yenişehir’i, Türkiye’nin kültür ve sanat merkezi haline getirmek konusunda çok ciddi bir iddiamız var. Yenişehir yaşayan aydın insanları ile bu gerçekleştirebileceğimiz en önemli ilçemiz. Yeni yatırımları bu doğrultuda gerçekleştireceğiz. Yeni yetişecek kuşağımızı kültüre ve sanata yönlendireceğiz ve çocuklarımıza eğitim alanları açacağız, teşvik edeceğiz. Salonlarımızda sergilenecek gösterilerden ücret talep etmeyeceğiz yeter ki üretsinler. Gençlerimizle müzik, tiyatro, film gibi sanat festivalleri düzenleyeceğiz. Festivaller kenti Yenişehir olacağız.

Yenişehir benim 30 yıldır yaşadığım ilçe. Yenişehir’e dair planlarım var, hayallerim var, halkın da planları ve hayalleri mutlak var. Hedefim bu plan ve hayallerimizi halkın düşüncesi ve davranış şekli ile bütünleşip taleplerini toplayıp birlikte çözüme kavuşturmak.  Demokrasinin birinci basamağı olan muhtarlarımız mahallerini en yakından bilenlerdir. Bizim yönetim anlayışımız da muhtarlarımızı ve bürokratlarımızı aylık toplantılarla bir araya getirerek sorunlarımızı masaya yatıracağız. Sorunlarımızı ve çözümlerini konuşacağız.

BU KENTE EKONOMİYE DOKUNACAĞIZ

KOOPERATİFÇİLİK

Yenişehir’de çok fazla köy olmamasıyla beraber ben kooperatifçilikten geliyorum. Kooperatifçilik, özünde karşılıklı güven ve dayanışmayı gerektiren bir olgu. Türkiye’de büyük sermaye grupları ve zincir yapılar birçok alanı ele geçirmiş durumda. Kentimizde de özellikle üreticilerimiz, esnafımız büyük mağduriyetler yaşıyor. Belediyemiz öncülüğünde bu konuda da örnek teşkil eden çalışmalarımız olacak.

Yenişehir küçük coğrafi alana sahip ve çok fazla üretimin olmadığı bir ilçe ama Yenişehir’de 253 bin nüfus yaşıyor. On kadar eskiden köy olan şimdi mahalle statüsünde yerimiz var. Köylerde üretilen ürünlerle bir marka oluşturacağız. Kooperatifleşmeyi sağlayacağız, entegre tesis kuracağız. Ürünlerimizi saklayabileceğimiz ve temiz enerji ile çalışan soğuk hava depomuz olacak. HASAT SONRASI SAKLAMA KOŞULLARINI sağlayabileceğimiz bir ortam kuracağız. Markalaşacağız ve marka garantisi de belediyemizin kaşesi olacak. Dolası ile hem üreticinin hem tüketicinin haklarını koruyacağız. Bu anlayışla örnek bir projeyi daha hayata geçirmek istiyoruz.

EN AZ YÜZDE 65 OY ORANI

Yenişehir’in pırıl pırıl daha yeşil bir kent olması noktasında çalışmalarımız olacak. Yenişehir’in belediye hizmet alanlarında imar, kentsel dönüşüm ile ilgili önemli sorunlarının da olduğunu biliyoruz. kentin güvenilir ve sağlık koşulları oluşturulmuş bir yaşam alanı olması için çalışmalarımızı yapacağız. Bunun için anlayış birliği ve güven gerekli. O iradeyi ortaya koyacağız ve o güveni alacağız. Umut ederim ki bu süreçte Yenişehir’i yönetme şansı bizim olur ve yıllardır siyasi görüş ayırt etmesizin insanlarımızla kurduğumuz beşeri ilişkilerle yüzde 65 oyla seçiliriz. En az yüzde 65 oy oranı ile seçilerek göreve geliriz. Yenişehir’de yaşayan halkımıza en iyi şekilde hizmet vererek onların verdiği güvene de karşılık vermiş oluruz."