Hemoroid ameliyatı sonrasına dikkat

Medical Park Tarsus Hastanesi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ali Sun, hemoroid ameliyatı olanları ‘makatta darlık’ sorununa karşı uyardı. Op. Dr. Sun, bu ameliyattan sonra makatta darlık yaşanabildiğini ancak hastaların birçoğunun bunu önemsemediğini belirterek “Hemoroid operasyonunun ardından tuvalet ihtiyacını giderirken zorlanma yaşayanlar, diamond fleb ilerletme ameliyatıyla tedavi olabilirler” dedi..

Hemoroid ameliyatı sonrasına dikkat
Hemoroid ameliyatı sonrasına dikkat
Bu içerik 358 kez okundu.
Medical Park Tarsus Hastanesi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ali Sun, hemoroid ameliyatı olanları ‘makatta darlık’ sorununa karşı uyardı. Op. Dr. Sun, bu ameliyattan sonra makatta darlık yaşanabildiğini ancak hastaların birçoğunun bunu önemsemediğini belirterek “Hemoroid operasyonunun ardından tuvalet ihtiyacını giderirken zorlanma yaşayanlar, diamond fleb ilerletme ameliyatıyla tedavi olabilirler” dedi.

Hemoroid yaygın bir hastalık
Hemoroidin, makattaki damarların genişlemesiyle meydana gelen ve yaygın bir hastalık olduğunu belirten Op. Dr. Sun, “Kabızlık sorunu olanlar, kilolular, çok ayakta kalanlarda bu hastalığın görülme riski daha yüksek. Ayrıca kalıtsal unsur da söz konusu. Özellikle sıcak bölgelerde hemoroid hastalığına yaygın olarak rastlıyoruz” diye konuştu. Op. Dr. Sun, öte yandan hemoroid hastalığıyla ilgili farklı tedavi seçenekleri bulunduğunu kaydetti.

Operasyonla giderilebiliyor
Hemoroid tedavisinde uygulanan cerrahi operasyonların sonrasına dikkat çeken Sun, darlık yaşanabileceğini kaydetti. Bunun da büyük tuvalet ihtiyacını giderirken sıkıntıya yol açacağını vurgulayan Op. Dr. Sun, “Bazı durumlarda hasta tuvalet ihtiyacını hiç gideremeyebilir. Bu nedenle ‘diamond fleb ilerletme’ ameliyatına gerek duyuluyor. Bu operasyonda, anal bölgeye yakın yerden pediküllü fleb (deri ve kökü) alınarak dar yere doğru ilerletiliyor. Böylece darlık gideriliyor” dedi.

2 ay tuvalete çıkamayan hasta var
Geçtiğimiz günlerde böyle bir vakayla karşılaştıklarını belirten Op. Dr. Sun şöyle devam etti:
“Genç bir kadın hastamız 2 ay kadar önce bir başka hastanede hemoroid ameliyatı olmuş. Ameliyat sonrası tuvalete çıkamamış. Bu yüzden beslenme sorunu da yaşamış ve kilo kaybetmiş. Bize geldiğinde, makatta operasyon sonrası daralma belirledik. Diamond fleb ilerletme ameliyatı yaptık. Darlık giderilince hasta tuvalete çıkabilmeye başladı.”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toroslar’da Ramazan eğlencelerine yoğun ilgi
Toroslar’da Ramazan eğlencelerine yoğun ilgi
Aniden alev alan şarzlı motosiklet heyecanlı anlar yaşattı
Aniden alev alan şarzlı motosiklet heyecanlı anlar yaşattı