SİYASET
Giriş Tarihi : 27-11-2018 15:58   Güncelleme : 27-11-2018 15:58

Mersin Milletvekili Başarır can çekişen Dragon Çayı'nı meclise taşıdı

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Anamur İlçesinde KKTC’ye su temin etmek için yapılan ve AKP Hükümeti tarafından “Asrın Projesi” olarak tanıtımı yapılan Alaköprü Barajı aşırı kirlilik nedeniyle çevresine ölüm ve hastalık saçmasını meclis gündemine taşıdı.

Mersin Milletvekili Başarır can çekişen Dragon Çayı'nı meclise taşıdı

CHP’li Başarır, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yazılı olarak yanıtlaması istemi ile vermiş olduğu soru önergesinde, Alaköprü Barajı’ndan bölgede bulunan Dragon Çayı’na çok az miktarda su verildiği için balıkların öldüğünü ve aşırı kirlilikten dolayı etrafına hastalık yaydığını belirtti.

Etrafa Lağım Kokusu Saçılıyor

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, soru önergesinde  “geçmişte dolu dolu akan ve bölge halkımızın can suyu olan Dragon Çayı, artık kurumaya yüz tuttuğu için etrafına lağım kokusu saçmaya başlamış, tarımsal faaliyetlere büyük sekte vurmuş ve neredeyse hayalet dere haline gelmiştir.

Sözüm ona “Rüya Proje” olarak da adlandırılan Alaköprü Barajı ve HES projesi, Anamurlular için kâbus haline dönüşmüştür” açıklamalarına da yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  1. 2015 yılında KKTC’ye su vermek amacıyla bizzat açılışını AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük gürültü kopararak yaptığı Alaköprü Barajı ve HES projesi nedeniyle Anamur halkının çektiği sıkıntıların sorumluları kim ya da kimlerdir?
  2. “Asrın Projesi” olarak duyurulan Alaköprü Barajı ve HES projesi nedeniyle, bölge halkının can suyu olan Dragon Çayı’nın susuz kalacağı neden önceden tespit edilememiştir?
  3. Anamurluların verimli tarım yapabilmesi, kötü kokudan kurtulması ve hastalık endişesinin ortadan kaldırılması için yaptığınız bir çalışma ya da uygulamayı düşündüğünüz bir plan var mıdır? Varsa bu çalışmalar ve plan nedir?
  4. Anamurluları susuz bırakan ve adeta hastalığın pençesine iten sorumlular hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır? Yapılmamışsa gerekçeleri nelerdir?