SİYASET
Giriş Tarihi : 29-11-2018 10:22   Güncelleme : 29-11-2018 10:22

Mersin'de çevre katliamına CHP'linin isyanı

Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, TBMM de yaptığı konuşmada Mersin'de çevre katliamlarına isyan etti.

Mersin'de çevre katliamına CHP'linin isyanı

CHP Mersin Milletvekili Başarır Meclis kürsüsünden yaptığı konuşma şöyle: 

Mersin Halkı Akkuyu’da Nükleer Santral İstemiyor!

“Çevre hukukunda da böyle alınıyor. Bakın, Mersin'de bir nükleer santral’in yapımı devam ediyor. Daha bu konu konuşulmadan, tartışılmadan Rusya'dan gelen yetkililer yeri beğendi, yeri belirledi, anlaşma ve şartlar gizli olarak antant kaldı. Mersin'in yüzde 99'u karşıydı, çünkü Akkuyu'da yapılacak bu nükleer santral fay hattının üzerinde yapılıyordu. Allah göstermesin, bir deprem olsa, fay kırılsa Mersin haritadan silinebilir. Odalar direndi, insanlar direndi, köylülerimiz direndi, sivil toplum örgütleri direndi ama her şeye rağmen nükleer santral yapımına devam ediliyor, bunu da bir gurur vesilesi olarak Türkiye'ye, dünyaya açıklıyorlar.”

Mersin'de Dağı, Şehri, Köyleri Hepsini Talan Ettiler

“Bununla da yetinilmedi, bakın, Mersin'i anlatıyorum sadece.  Tarsus'ta narenciye bahçelerinin hepsi söküldü, tarım alanları tahrip edildi Türkiye'nin en büyük cezaevlerinden bir tanesi yapıldı. Bunlarla gurur duydular. En güzel köylerimize HES'ler yapıldı, en güzel köylerimize taş ocakları yapıldı yani Mersin'de dağı, şehri, köylerin hepsini talan ettiler.”

Balık Çiftlikleri Kurulması Planlanıyor, Mersin Halkı Direniyor!

“Daha bitmedi, Mersin'de sıra şimdi denizlere geldi. Mezitli'den, Erdemli'den, Silifke'den Anamur'a kadar olan o sahilde balık çiftlikleri yapıyorlar. Denizi kimyasal yemlerle kirletecekler ve yetiştirdikleri o kimyasal balıkları halka yedirecekler ve bunu bir gurur vesilesi olarak anlatıyorlar. Mersinli bakın, yine direniyor "Yapmayın." diyor ama bizi dinleyen, Mersinliyi dinleyen yok.”

 Mersin'in Çevre Bağlamında Başına Gelmeyen Kalmadı

“Cumhurbaşkanı "İstanbul'a ihanet ettik." dedi. Görüyorum ki sadece İstanbul'a ihanet etmedi, 81 vilayete ihanet etti imar anlamında. Bunu yaparken de işte bugünkü olayda olduğu gibi Cengiz İnşaatla yaptı, Limakla yaptı, Kolinle yaptı, Ağaoğluyla yaptı, bu ülkeyi beton yığını hâline getirdi ve biz bununla övündük. Milyar dolarlarca parayı betona yatırdık. En acısı, doğup büyüdüğü, o çay kokan Rize'ye HES'leri getirdi, en büyük ihaneti oraya yaptı. Halk ve doğa gün gelir bunun hesabını sorar. Bu yasa teklifinde tartışmamız gereken şeyleri tartışmıyoruz. Türkiye'de ciddi bir doğa katliamı yapılıyor ve bu, sistematik, bilinçli bir şekilde yapılıyor. Ben kendi memleketime bakıyorum, Mersin'in çevre bağlamında başına gelmeyen kalmadı ve günden güne daha sıkıcı, daha Mersin'i bitiren, daha Mersin'i betonlaştıran projeleri getiriyorlar. Buna bir an önce "dur" demeliyiz, hep beraber demeliyiz, birlikte demeliyiz; yoksa, gerek Mersin'in gerek İstanbul'un gerekse ülkemizin hâli bir felaket.”