SİYASET
Giriş Tarihi : 13-12-2018 12:49   Güncelleme : 13-12-2018 12:49

CHP'nin Karaoğlan'ı Uaştırma Bakanına 'istifa edecek misin' diye sordu

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ülkemizde tren kazalarının sıkça yaşanması ve bugün de Ankara- Yenimahalle’de meydana gelen tren kazası ile ilgili yazılı soru önergesi verdi. Önergesinde Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a 'istifa edecek misin?' diye sordu.

CHP'nin Karaoğlan'ı Uaştırma Bakanına  'istifa edecek misin' diye sordu

CHP’li Başarır, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yazılı olarak yanıtlamasını istediği önergesinde; “Bundan önceki tren kazalarında, ilgili bakanlar üzerlerine sorumluluk almayıp istifa etmemelerine karşın, siz bugün bir ilki gerçekleştirip, meydana gelen tren kazası sonucu onurlu bir davranış göstererek istifa edecek misiniz?” sorusunu yöneltti.

 

AKP Hükümetleri döneminde sıkça tren kazalarının meydana geldiğini hatırlatan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır yazılı soru önergesinde;

“AKP Hükümetleri döneminde birçok tren kazası meydana gelmiş, ancak hiçbir zaman ne kurumun başındaki bakanlar ne de üst düzey yöneticileri kendilerini sorumlu tutup istifa etmemişlerdir.

22 Temmuz 2004’de Sakarya- Pamukova’da , 27 Ocak 2008 ‘de Kütahya yakınlarında, 27 Ağustos 2009 ‘da Bilecik- Bozüyük’te, 8 Temmuz 2018 ‘de Çorlu’da tren kazaları meydana gelmiştir. Gerçekleşen tüm kazalarda 100’e yakın vatandaşımız hayatını kaybetmiş, yüzlerce vatandaşımız da yaralanmıştır.

Bugün de Ankara- Yenimahalle’de Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren'in, Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz istasyonunda kontrol lokomotifine çarpması sonucu tren kazası meydana gelmiş; edinilen bilgilere göre 7 kişi hayatını kaybetmiş ve 46 kişi de yaralanmıştır” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  1. Bundan önceki tren kazalarında, ilgili bakanlar üzerlerine sorumluluk almayıp istifa etmemelerine karşın, siz bugün bir ilki gerçekleştirip, meydana gelen tren kazası sonucu onurlu bir davranış göstererek istifa edecek misiniz?
  2. Ulaştırmadan sorumlu bakanların görevleri, her kaza sonucu olay yerine gidip, yayın yasağı koyup, ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza da şifa dilemek midir?