GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-01-2019 21:02   Güncelleme : 09-01-2019 21:02

CHP Mersin Milletvekili Gökçel Basın bayramı mesajı

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, 10 Ocak Basın çalışanları bayramı dolayısıyle bir mesaj yayınladı.

CHP Mersin Milletvekili Gökçel Basın bayramı mesajı

Gökçel masajında: 'Demokrasilerde, halkın haber alma özgürlüğü olmazsa olmazdır. Yurttaşlar, edindikleri bilgilerle kanaatlerini oluşturur ve siyasal tercihlerini buna göre oluşturur. Haber alma özgürlüğünün engellendiği yerlerde ise yurttaşlar doğru bilgi edinemez ve kendisine sunulana göre tercihler yapmaya zorlanır. Bu düzene ise demokrasi denemez' dedi.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel'in mesajı şöyle:

"

Basın, gerçeklere tuttuğu aynayla halkın doğru haber almasını sağlayan, toplumun gözü, kulağı ve hatta vicdanıdır. Modern demokrasilerin üzerine kurulu olduğu yasama, yürütme ve yargı erklerini, dördüncü bir sacayak olarak denetler. Bu yüzden bir ülkenin basını ne kadar özgürse orada demokrasi o kadar kurumsallaşmıştır denebilir.

Maalesef Türkiye’de basın, hak ettiği yerde değildir. Demokrasimizin tek adam rejimine savrulmasına paralel olarak Türkiye’de basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü gibi gün geçtikçe daha çok sınırlandırılmakta; onlarca gazeteci mesleklerini icra ettiği için hapsedilmekte ve çok daha fazlası yine mesleklerini yaptıkları için yargılandıkları davalarla yıldırılmaya çalışılmaktadır. Hırsıza hırsız, rantçıya rantçı demek suç sayılmakta; hortumcu piyasa ekonomisinin aktörlerine ve onların kuyrukçuluğunu yapanlara dokunanlar sipariş usulü davalarda aylarca, yıllarca yargılanmakta; hapsedilmektedir.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün yayınladığı rapora göre Türkiye’de 142 tutuklu gazeteci vardır. Bu sayıyla Türkiye, hapishanede tutulan gazeteci sıralamasında dünyada üçüncü, basın özgürlüğü sıralamasında 157. sıradadır.

İktidarın borazanlığını yapan, düşük faizli kredilerle el değiştiren ve tekelleşen havuz medyası ise halka gerçekleri anlatmaktan uzaktır.

Buna karşın kalemini, objektifini halk için tutan; yurttaşların haber alma hakkı için gecesini gündüzüne katan, zor şartlar altında çalışan gazeteciler vardır. Toplumun aydınlatılması gibi kutsal bir görevi üstlenen gerek ulusal gerek yerel basında, internet medyasında varını yoğunu ortaya koyan basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan / Çalışamayan Gazeteciler Gününü kutluyor; mutluluk, başarı ve özgürlük diliyorum."