SİYASET
Giriş Tarihi : 18-01-2019 12:41   Güncelleme : 18-01-2019 12:41

CHP'li Başarır; 'Sel mağduru Mersinli çiftçiler' için önerge verdi

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, dün ve önceki gün Mersin’de şiddetli derecede sağanak ve fırtınadan dolayı tarımsal alanların sular altında kalması ve seraların büyük oranda zarar görmesi sonucu mağdur olan çiftçilerimizin sorunlarını meclis gündemine taşıdı.

CHP'li Başarır; 'Sel mağduru Mersinli çiftçiler' için önerge verdi

CHP’li Başarır, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği önergesinde; “Mersin İlinde tarımsal faaliyetlerde bulunan ve hayatlarını idame ettirmekte zorlanan çiftçilerimizin zararları karşılanacak mıdır? Yoksa “tarım sigortası yaptırsalardı” diyerek geçiştirilecek midir?” sorusunu yöneltti.

 

Başarır yazılı olarak verdiği soru önergesinde;

“15 Ocak 2019 Salı akşamı başlayıp Çarşamba günü de devam eden şiddetli sağanak yağış ve fırtına nedeniyle Mersin’in hemen hemen her ilçesindeki vatandaşlarımız büyük maddi zarara uğramıştır.

Mersin’in hemen hemen tüm ilçelerinde tarımsal faaliyetlerde bulunan ve zaten geçimini zor sağlayan, ürünleri para etmeyen çiftçilerimizin ekili alanları sular altında kalmış, seraları büyük oranda zarar görmüştür.

Yaşanan bu büyük felaket dolayı Mersin’in afet bölgesi ilan edilmesi kaçınılmazdır” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  1. Yaşanan bu büyük felaketten dolayı Mersin’i afet bölgesi olarak ilan edecek misiniz? Etmeyecekseniz gerekçeleri nelerdir?
  2. Mersin İlinde tarımsal faaliyetlerde bulunan ve hayatlarını idame ettirmekte zorlanan çiftçilerimizin zararları karşılanacak mıdır? Yoksa “tarım sigortası yaptırsalardı” diyerek geçiştirilecek midir?
  3. Yaşanana bu felaketten dolayı bölgede zarar, ziyan tespiti yapılmış mıdır? Yapılmışsa sonuçları ne olmuştur? Yapılmamışsa ne zaman yapılması düşünülmektedir?