SİYASET
Giriş Tarihi : 18-01-2019 20:47   Güncelleme : 18-01-2019 20:47

CHP'li Gökçel: 'Çiftçiye sopa gösteriyorlar'

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında tarım ürünlerinin ithalatında gümrük vergilerinin sıfırlanmasını eleştirdi: “‘Ne ekersen onu biçersin’ diyor ya atasözümüz; AKP iktidarı ithalat ekiyor, kriz biçiyor. İthalat eken, kriz biçer.”

CHP'li Gökçel: 'Çiftçiye sopa gösteriyorlar'

Bazı tarım ürünlerinin gümrük vergilerinin sıfırlanmasını TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla eleştiren CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, sözlerine Mersin’de yaşanan fırtına ve aşırı yağıştan zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun diyerek başladı. Hasar tespit komisyonunun çalışmalarını bir an önce tamamlayarak mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini dile getiren Gökçel, Türkiye’nin tarım cenneti olması gerekirken Türk tarımının zor günlerden geçtiğini ifade etti.

“İTHALAT EKEN KRİZ BİÇER”

“’Ne ekersen onu biçersin’ diyor ya atasözümüz; AKP iktidarı ithalat ekiyor, kriz biçiyor. İthalat eken, kriz biçer.” Şeklinde konuşan CHP’li vekil, 2018’in yağlı tohumlarda gümrük vergisinin kaldırılmasıyla bittiğini, 2019’ın da kaldığı yerden devam ederek soğandan buğdaya, domatesten bakliyata birçok üründe gümrük vergilerinin sıfırlanmasıyla başladığını söyledi.

“ÇİFTÇİYE SOPA GÖSTERİLİYOR”

“İthalat kotasını bu kadar erken açıklamak, çiftçiye ‘üretme’ demektir. Hasat zamanı geldiğinde ‘girdi maliyetlerindeki artışı fiyatlarına yansıtırsan, seni bitiririm’ diye tehdit etmektir. Cumhurbaşkanı, imzaladığı ithalat kararnameleriyle, açıkça çiftçiye sopa göstermektedir.” diyen Gökçel, sözlerini “Beceriksiz iktidar ve onun Tarım Bakanlığı; bir avuç tefeciyi ve ithalat baronlarını beslemek için, Türk tarımını bitirmektedir. Gümrük vergilerinin sıfırlanmasına şaşırmamak gerek. Neticede bu kararın altında imzası bulunan Cumhurbaşkanı sıfırlamayı iyi bilir.” şeklinde sürdürdü.

FİYAT ARTIŞININ SEBEBİ, PLANLI ÜRETİMİN OLMAYIŞI

Soğan üretiminde 2017’den 2018’e 200 bin tonluk kaybın olduğunu hatırlatan CHP’li vekil, bunun sebebi olarak planlı üretimin olmayışını gösterdi. Girdi maliyetindeki artış nedeniyle çiftçinin üretimden kıstığını söyleyen Gökçel, rekoltenin düşmesinin fiyat artışını tetiklediğini öne sürdü.

“SAVAŞ OLAN BÖLGE İHRACAT YAPARKEN BİZ İTHAL ETTİK”

Gökçel, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Fiyatlar bir anda yükselince hükümetin paçaları tutuştu ve Afrin’den soğan - patates satın aldık. Hâlihazırda savaş olan, çoğu mukimi sığınmacı olarak başka ülkelere gitmiş olan bir bölgeden ithalat yaptık. Savaş olan ülke bile ihracat yapacak kadar ürün üretebilirken, hükümet utanıp çözüm bulmalıyız demedi. Bunun yerine çiftçiyi daha nasıl ezebilirim, ithalat baronlarını ne kadar besleyebilirim diye dört döndü.”