GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-01-2019 09:48   Güncelleme : 20-01-2019 14:47

Elbistan Değerlenmeye Devam Ediyor!

2019 Yılında Kahramanmaraş konut fiyatlarında Elbistan dikkat çekmeye devam ediyor.

Elbistan Değerlenmeye Devam Ediyor!

 Durgun geçen 2018 emlak sezonuna rağmen ilçede satışlar geçen yıla oranla %12 oranında artarken, Elbistan konut değerlerini Kahramanmaraş’ta en fazla arttıran il olmayı başardı. Şehirde konut satışları geçen sene 778 adete ulaştı. ve emlak şirketleri tarafından yapılan satışların 2019 yılında artmaya devam edeceği düşünülüyor.


Kahramanmaraş’ta kaliteli yaşam standarttı sunan bölgelerin başında gelen Elbistan’da son yıllarda yapılan kentsel dönüşüm projeleri ile tüm dikkatleri üzerine çekiyor.  Bölgede farklı kentsel dönüşüm denemeleri yapılırken, yapılan çalışmalardan alınan sonuçlar ise diğer şehirler için örnek sonuçlar doğuruyor. Kademeli olarak yapılan dönüşüm çalışmalarına geçtiğimiz yıl kimsesiz binalar üzerinden yoğunlaşarak başlanmıştı. Şehrin sosyal yapısına ve güvenli görüntüsüne zarar verildiği düşünülen bu yapılar Belediye tarafından sosyal tesisler ve park alanlarına çevrilmişti.

Yapılan çalışmalar ise Flatfy ve TUİK tarafından açıklanan 2018 yıl sonu verilerine bakıldığında oldukça kaliteli sonuçlar vermiş durumda. Türkiye genelinde yaşanan genel düşüşten uzak kalmayı başaran İlçede, emlak fiyatları herkesi memnun ediyor. Yeni projelerin ise 2019 yılında modern bir şehir inşasına büyük katkısı olacağı emlak şirketleri tarafından dile getiriliyor.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının bir kısmı özel şirketler tarafından yönetilirken bir kısmı Belediye ve emlak-konut tarafından yönetiliyor. Yönetilen çalışmalarda alınan önlemler ve hız ise halkın takdirini topluyor. Kış aylarında olmasına rağmen çalışmalar hızla sürerken, zaman zaman hava şartlarından dolayı projelere ara verilebiliyor. Yapılan açıklamalar ise projelerin genel olarak 2019 yazına kadar bitirilerek piyasaya yeni modern konutlarla, ciddi bir giriş yapılması bekleniyor.İstanbul’da Konuş Satışlarında 2018 Yılında Bakırköy Etkisi Dikkat Çekti

Flatfy tarafından açıklanan Aralık ayı verileri ile İstanbul’da emlak fiyatları ortalaması 350 Bin TL civarını buldu. Konut satışları ise 2018 yılında İstanbul’da istenilen sayılara ulaşmadı. Genel olarak ilçelerde konut satışlarında yaşanan düşüşler %50 seviyelerine yaklaştı. Buna rağmen Bakırköy’de ise 2018 yılında konut satışları %26 oranında arttı.

Türkiye genelinde Büyükşehirlerin yaşadığı düşüşleri daha stabil hale getiren İlçelerden biri olmayı başaran Bakırköy, verilerine göre 2019 yılında konut fiyatlarını arttırmaya devam edebilir. Bu nedenle Bakırköy’de daire almak isteyen vatandaşlar, gerekli araştırmaları yaparak ev sahibi olmayı tercih edebilir. Kış aylarında yaşanan durgunluk nedeniyle Bakırköy’de bu aylarda konut fiyatları yaza göre daha uygun olabiliyor. Birçok emlak yatırımcısı kış döneminde kısa vadeli yatırımlar için konut almayı tercih edebiliyor.

Türkiye’de yaşanan emlak durgunluğunun en büyük sebebi olarak gösterilen Türk parasında yaşanan ani iniş – çıkışlar 2019 yılında Türk parasının değerini sabit noktalara taşımasıyla, son bulabilir. Emlak uzmanları durgunluğa rağmen yapımı süren birçok projenin 2019 yılında halkın ilgisini çekeceği ve satışları arttıracağını dile getiriyor.
Bakırköy’de proje yoğunluğunun yoğun olduğu ilçelerden biri olmasının yanı sıra son zamanlarda yapılan kentsel dönüşüm projeleri ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Bölgede bazı binalarda tam yıkım işlemi sağlanmazken sağlamlaştırma uygulamaları yapılıyor. Yapılan uygulamalardan ve çevre düzenlemelerden ise vatandaş memnun olduğunu dile getiriyor.
 
Türkiye’de 2019 yılında emlak fiyatlarının istenilen seviyeye gelmesi ve bankalar tarafından satışların tam olarak desteklenmesi ile Bakırköy’de yaşanan %26’lık artış çok daha yüksek rakamlara çıkabilecekken, düşüş yaşanan yerlerde ise ciddi toparlanmalar olması bekleniyor. Bankaların kademeli olarak piyasaya yeni uygun krediler çıkarmaya başlaması 2019 yazında konut alımları için, önemli kampanyaların çıkacağının göstergesi olarak kabul ediliyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu