SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-03-2017 10:21

Kanser tedavisinde ’saç dökülmesinden korkmayın’ uyarısı

Saç Ekim Birimi Koordinatörü Yasemin Gülgör, kanser tanısı konulan kadınların en çok saç dökülmesinden endişe ettiklerini; ancak tedavi nedeniyle dökülen saçların yeniden çıktığını söyledi..

Kanser tedavisinde ’saç dökülmesinden korkmayın’ uyarısı
Saç Ekim Birimi Koordinatörü Yasemin Gülgör, kanser tanısı konulan kadınların en çok saç dökülmesinden endişe ettiklerini; ancak tedavi nedeniyle dökülen saçların yeniden çıktığını söyledi.
Kanser tedavisinde, kanser hücrelerini öldürmek için uygulanan kemoterapi tedavisinin saç, kaş ve kirpiklerde dökülmelere yol açtığını belirten Saç Ekim Birimi Koordinatörü Yasemin Gülgör, saçların tedavinin ardından yeniden çıktığını söyledi. “Saçlar tedavi devam ederken bile çıkmaya başlar. Unutmayalım ki kanser saç dökülmesi yapmaz. Kanser tedavisi yapar” diyen Gazi Hastanesi Saç Ekim Birimi Koordinatörü Yasemin Gülgör, hastaların sabırlı olarak eskisinden daha sağlıklı saçlara sahip olabileceklerini ifade etti. Gülgör, “Kanser tedavisinde moralin yüksek olması vücut direnciniz için son derece önemlidir ve tedavinizde ki başarı şansınızı son derece arttırır. Saçlarınız dökülebilir; fakat unutmayın ki kemoterapi saç döker fakat bu geçici bir saç dökülmesidir. Bilimsel bir çalışmada hastaların yüzde 8 kadarı saç döken bir kemoterapiyi almak istememişler ve saç dökmeyen ama daha az etkili tedaviyi seçmişlerdir. Çünkü saç kaybı sadece kafadaki saç tellerinin düşmesi değildir, saçların kaybı sembolik olarak kadın hastalarda kadınlığın kaybı olarak görülmektedir. Unutmayalım Kanser 6 harften oluşan basit bir kelimedir. Ve siz bu kelimeden çok daha güçlüsünüz" dedi.

"Hiç üzülmesinler bu saçlar sonrasında geri gelecektir"
Kemoterapi tedavisinin kıl köklerini de etkilediğini kaydeden Gülgör, şunları söyledi:
"Kemoterapi hastalarının bu dökülmeden dolayı panik yapmasına gerek yoktur. Hiç üzülmesinler bu saçlar sonrasında geri gelecektir. Hastalıklarımızın mutlulukları bizleri kat kat mutlu etmektedir. Tıbbi ilaç ve destek alarak eskisinden bile gür ve sağlıklı saçlara kavuşan bu hastaları gördükçe yaptığımız işimiz ile her zaman daha da fazla gurur duyuyoruz. Kaşlar ve kirpiklerde dökülebilir ve döküldüğü de görülmüştür. Sonrasında çıkacaksa dert etmeye gerek yoktur. Saçlar tedavi devam ederken bile çıkmaya başlar. Unutmayalım ki kanser saç dökülmesi yapmaz. Kanser tedavisi dökülmeye neden olur. Tedavi bittikten 2-3 ay sonra tekrar çıkar. Orijinal renginizden farklı da çıkabilir düz veya kıvırcık dalgalı da. Bu geçici bir durum olup kısa bir süre sonra eski formuna kavuşur"