GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-03-2017 10:06   Güncelleme : 30-03-2017 10:06

Mersin'de atık su tesisi açılışı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MESKİ) tarafından Silifke İlçesinde rehabilitasyon ve kapasite artırım çalışmaları tamamlanan Atakent Atıksu Arıtma Tesisinin açılış töreni Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın katılımlarıyla 31 Mart 2017 Cuma günü saat 17.00 gerçekleştirilecektir.

Mersin'de atık su tesisi açılışı

 

MESKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Özellikle son yıllarda Atakent ve çevresinde nüfus yoğunluğu ve otel inşaatlarının artmasından dolayı, yetersiz kalan mevcut Atıksu Arıtma Tesisleri’nde kapasite arttırılma çalışmaları tamamlandı. Silifke İlçesinde yer alan Atakent ‘in daha temiz sahile kavuşabilmesi için Atakent Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesi, 3.600 m3 /gün’den 5.800 m3/gün metreküpe çıkarıldı. ” denildi.

Açıklamada, ayrıca Atakent Atıksu Arıtma Tesisi’nde 3.600 m3/gün olan arıtma tesisinin kapasitesi, her biri 1100 m3/gün kapasiteli iki proses havuzu yapılarak 2200 m3/gün daha artırılarak ve toplamda 5.800 m3/gün metreküp’e çıkarılmış olup Atakent Atıksu Arıtma Tesisi’nde ilave tesislerin yanı sıra uzun yıllardır kullanıldıkları için ömrünü tamamlayan elektronik mekanik tesislerin yenileme çalışmaları da gerçekleştirildi. Proje kapsamında yerleşim yerinde toplanan atıksuların arıtılarak doğaya geri kazandırılması ve mevcut altyapının, Atakent merkez evsel atıksularının arıtılması ve AB Şehir Atıksuyu Direktifi ile Türk Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği ve Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği’nde belirtilen şartlara uygun olarak dereye deşarj edilmesi amaçlandığı belirtildi.

31 Mart 2017 Cuma günü  saat 17:00 de  Silifke  İlçesi Atakent  Mahallesi’nde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ında katılımlarıyla gerçekleştirilecek  temel atma törenine tüm vatandaşlarımız davet edildi.