SİYASET
Giriş Tarihi : 24-01-2019 16:45   Güncelleme : 24-01-2019 16:45

CHP Mersin Milletvekili Gökçel: Küçük çiftçiye ürettiremiyorsak sıkıntı var!

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuşan CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, doğal afetlerden veya olağanüstü şartlardan dolayı geçici olarak ithalat yapılabilir ama “tarımı planlayıp, küçük çiftçiyi destekleyip ülkemizde ürettiremiyorsak burada bir yanlış, burada bir sıkıntı var” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Gökçel: Küçük çiftçiye ürettiremiyorsak sıkıntı var!

Sözlerine tarımdan gelen, hala çiftçilik yapan biri, 11 yıl Ziraat Odası başkanlığı yapmış biri olarak konuştuğunu söyleyerek başlayan CHP’li vekil, doğal afetler veya olumsuz gelişmelerden dolayı insanlarımızı kaliteli ve ucuza doyurabilmek için ithalat yapılabileceğini ifade etti. Gökçel, “Ama biz tarımı planlayıp, küçük çiftçiyi destekleyip ülkemizde ürettiremiyorsak burada bir yanlış, burada bir sıkıntı var. Bizim söylediğimiz bu” şeklinde konuştu.

ÜRETİCİ 70 KURUŞA SATARKEN TÜKETİCİ 10 LİRAYA TÜKETEMEZ

Geçtiğimiz sene soğanın fiyatının marketlerde 10 liraya kadar çıktığını hatırlatan CHP Mersin Milletvekili, üretici 70 kuruşa satarken tüketicinin 10 liraya tüketmemesi gerektiğini, böyle durumlara müsaade edilmemesi gerektiğini söyledi.

Yaşanan bu sıkıntının, tarımda yapısal bir değişimin tesis edilmesi gerekliliğini gösterdiğini öne süren Gökçel, bugünkü ekonomik koşullarda üreticinin de tüketicinin de korunması gerektiğinin altını çizdi.

HEM ÇİFTÇİYİ HEM TÜKETİCİYİ MUTLU ETMEK MÜMKÜN

Tarım politikasının, çiftçilerin güçlü üretici birlikleri ve güçlü tarımsal kalkınma kooperatifleri çatısı altında birleştirilmesi olması gerektiğini savunan CHP’li Gökçel, üretimin yıllık ihtiyaca göre planlanarak, çiftçiyi kazançlı tutacak şekilde desteklenerek yapılması halinde bugün konuşulan sorunların hiçbirinin konuşulmayacağını iddia etti.

Tarım sorunlarını çözmüş, gıdalarını kaliteli ve ucuza tükettiren ülkelerde bu dönüşümün gerçekleşmiş olduğunu vurgulayan CHP’li vekil, bu ülkelerde hem çiftçinin hem de tüketicinin mutlu olduğunu söyledi.