SİYASET
Giriş Tarihi : 30-01-2019 17:15   Güncelleme : 30-01-2019 17:15

Mersin'in açlığa mahkum edilen civcivleri TBMM taşındı

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin’in Tarsus ve Çamlıyayla ilçelerindeki 2 milyon civcivin yem olmamasından dolayı açlığa terk edilmelerini meclis gündemine taşıdı.

Mersin'in açlığa mahkum edilen civcivleri TBMM taşındı

CHP’li Başarır, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yazılı olarak yanıtlamasını istediği soru önergesinde; şimdiye kadar 200 bin civcivin yem olmamasından dolayı telef olduğunu bu gidişle de 2 milyon civcivin telef olacağını belirtti.

CHP’li Başarır önergesinde; “Bir süre önce Adana’daki bir tavuk firmasının iflasını vermesiyle birlikte, Mersin’in Tarsus ve Çamlıyayla İlçesi mahallerinde bulunan tavuk kümeslerindeki civcivler açlıkla karşı karşıya kalmıştır.

Sahadaki kümeslerde bulunan yaklaşık iki milyon civcivler için 15 gündür yem göndermeyen firma 200 bin civcivin açlıktan telef olmasına neden olmuştur. Yem gelmediği takdirde 2 milyona yakın civcivin tamamen telef olacağı bilinmektedir. Tarım kredi ve bankalara borçlu olan ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız kendi imkanları ile 2 milyon civcivin yem ihtiyacını karşılayamamaktadır”açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi.

  1. Tarsus ve Çamlıyayla ilçelerindeki zor durumda olan çiftçilerimizin civcivlerinin telef olmaması adına Bakanlığınızca bölgeye yem ulaştırılacak mıdır?
  2. Bankalara olan borçlarından dolayı civcivlerine yem dahi alamayan bölgedeki çiftçilerimize destek olunacak mıdır? Olunacak ise ne zaman ve hangi şartlarda bu destek sağlanacaktır?
  3. Bakanlık olarak böylesine bir acı tabloyla bir daha karşılaşmamak adına ne gibi tedbirler almayı düşünüyorsunuz?