SİYASET
Giriş Tarihi : 03-04-2017 13:44   Güncelleme : 03-04-2017 13:52

CHP'li Çamak: Toplumu ikiye böldüler

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, referandum çalışmaları sırasında toplumun kutuplaştığını, ayrıştığını söyledi.

CHP'li Çamak: Toplumu ikiye böldüler

“Bazı köylere gidiyoruz, kahvehaneler tamamen ayrılmış durumda. Başka partiden biri gelirse yüz vermiyorlar, konuşturmuyorlar ya da kahvehaneyi terk ediyorlar” dedi. Anayasa değişikliğinin Ak Parti seçmeninin de içine sinmediğini savunan Çamak,  “Çünkü toplumu kucaklamayan, toplumun kendisini içinde göremediği bir anayasa değişikliği var” dedi.

16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği referandumu sürecinde ‘hayır’ kampanyasını Mersin ve Kahramanmaraş’ta sürdüren CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, saha çalışmaları sırasında edindiği izlenimleri değerlendirdi.

 

Çamak, “Sahada gördüğümüz kadarıyla hayırcılar net. Net bir şekilde ‘hayır diyeceğim, kabul edemem’ diyorlar. Evetçilerin bir kısmı, net şekilde ‘evet vereceğim’ diyor ama gördüğüm kadarıyla evet diyenlerin bir kısmı hayıra eğilimli ve bunlar kendilerini gizliyor. Ama açıkça, saklama gereği duymadan ‘Ben AK Partiliyim, yine o partiye oy veririm ama bu referandumda benim oyum hayır olacaktır’ diyenler de var.  ‘Ben 15 yıl oy verdim, yeter artık. Bu kadar da olmaz’ diye ifade edenlerle de karşılaşıyoruz. Yıllarca AK Parti’ye oy vermiş ama bu anayasa değişikliği içine sinmeyen insanlarla sahada karşılaşıyoruz. AK Parti milletvekillerinin birçoğunun da sandıkta hayır oyu kullanacaklarını tahmin ediyorum” dedi.

 

Çamak, “Çünkü toplumu kucaklamayan, toplumun kendisini içinde göremediği bir anayasa değişikliği var. Anayasalar hazırlanırken toplumun bütün kesimleriyle görüşmeler yapılır, uzlaşma yapılır, ona göre metin ortaya çıkar. Burada işin ilginci bu 18 maddeyi kimin yazdığı bilinmiyor. Kimse sahiplenmiyor. Çünkü bunun sıkıntıları gelecekte ortaya çıkacak ve o insanlarda bunun vebali altında kalmamak için sahiplenmiyorlar” diye konuştu.

Vatandaşların anayasa değişikliğini ne içerdiği konusunda tam bilgi sahibi olmadıklarını da kaydeden Çamak, “Gittiğim her yere anayasa değişikliği teklifinin tam metnini götürüyorum. Yalansız, dolansız şekilde, bu metinde ne varsa vatandaşa anlatıyorum, uyarıyorum” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak,  şunları söyedi:

 “Toplumun kutuplaştığını, ayrıştığını görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde Mezitli’nin Kale köyüne gittik. 2 kahvehane vardı. Biz birinde konuşma yapacaktık. Ama diğer kahvehaneye de gittik, siz de gelin, dinleyin dedik. Geliriz dediler ve geldiler. Ama bu her yerde böyle değil maalesef. Bazı köylere gidiyoruz, kahvehaneler tamamen ayrışmış durumda. A partisinin kahvehanesi, B partisinin kahvehanesi diye ayrılmış. Bu Türkiye için çok kötü bir şey. A partisinin kahvehanesine B partili gitmiyor, B partilinin kahvehanesine A partili gitmiyor.  Başka partiden biri gelirse yüz vermiyorlar, konuşturmuyorlar ya da kahvehaneyi terk ediyorlar. Bunu seçim zamanlarında görüyorduk ama bu dönem daha belirgin hale geldi.”