GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-04-2017 12:18   Güncelleme : 05-04-2017 12:18

Lise öğrencisine cinsel taciz davası

- Mersin’de, 7 Ekim 2016 tarihinde, okul çıkışında evine gitmek için bindiği minibüste şoför ve yanındaki arkadaşı tarafından alıkonulan, bir önceki duruşmada cinsel taciz suçu da eklenen lise öğrencisi 15 yaşındaki N.B.Y. davasının 4. duruşması bugün yapıldı

Lise öğrencisine cinsel taciz davası

Mersin’de, 7 Ekim 2016 tarihinde okul çıkışında evine gitmek için bindiği minibüste şoför ve yanındaki arkadaşı tarafından alıkonulan, bir önceki duruşmada cinsel taciz suçu da eklenen lise öğrencisi 15 yaşındaki N.B.Y. davası, sanıklara savunma için son kez süre verilmesi için 24 Nisan 2017 tarihine ertelendi. O tarihte minibüsün kamera sisteminin de çalışmadığı ortaya çıktı. 
Mersin’de 7 Ekim 2016 tarihinde, okul çıkışında evine gitmek için bindiği minibüste şoför ve yanındaki arkadaşı tarafından alıkonularak söz ve hareketlerle taciz edilen lise öğrencisi 15 yaşındaki N.B.Y.’nin davasında 4. duruşma bugün yapıldı. Mersin Adliyesi 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, olay anında minibüs şoförünün yanından bulunan tutuksuz sanık S.B. (30) katılmazken, şoför M.G. (26) katıldı. Ayrıca bir önceki duruşmaya katılmayan öğrenci 15 yaşındaki N.B.Y. de bu duruşmada yer aldı. Duruşmayı, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Üyeleri ile CHP’li kadınlar da izleyerek, N.B.Y.’ye destek verdi.
'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve çocuğa karşı cinsel taciz' suçlamalarının yer aldığı davanın duruşmasında sanıkların avukatı, olayın abartıldığını, bazen kendisinin de minibüse bindiğinde inmek istediği duraktan 2 durak sonra indirildiğini, sanıkları hakkında söylenen iddiaları kabul etmediklerini söyledi. 
Cinsel tacizle ilgili mahkeme başkanının "Cinsel organını açık mı, kapalı mı elledi" sorusuna da 15 yaşındaki N.B.Y. ise S.B.'nin cinsel organını görmediğini, pantolonunun üstünde cinsel organıyla oynadığını iddia etti.
Mahkeme başkanı, S.B.'nin dinlenmesi için son kez sanıklara ek süre vererek, davayı 24 Nisan 2017 tarihine erteledi.
Öte yandan, araç kamerasının da yapılan incelemelerde çalışmadığı ortaya çıktı.

Çığlık atarak kurtulmuştu
Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015 tarihinde evine dönmek için bindiği minibüste cinsel istismara uğrayan ve işkence görerek vahşice katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan cinayetinin bir benzeri olan olayda, lise öğrencisi 15 yaşındaki N.B.Y., 7 Ekim 2016 tarihinde saat 18.40’ta son ders zilinin çalmasıyla birlikte okuldan çıkarak, evine gitmek üzere şehir içi yolcu taşıyan bir minibüse binmişti. İddiaya göre, Zeytinli Bahçe Caddesi üzerindeki okulun önünden hareket eden ve içinde şoför M.G. (26) ile arkadaşı S.B.’den (30) başka kimse bulunmayan minibüs, yaklaşık 100 metre ilerledikten sonra ana güzergahından sağa saparak ara sokaklara girmiş, minibüsten inmek isteyen N.B.Y.’yi bir süre ara sokaklarda gezdiren ve minibüsten inmesine izin vermeyen iki sanık, N.B.Y.’nin sürekli bağırarak çığlık atması üzerine yeniden normal güzergahlarına dönmüştü.