GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-04-2017 01:33

Suriyelilerin otopsisi Dünya Sağlık Örgütü temsilcileri gözetiminde Adana’da tamamladı

Suriye’nin İdlib kentinde Beşşar Esed rejiminin kimyasal silah ile gerçekleştirdiği saldırıda hayatını kaybeden 3 Suriyelinin cesedi otopsi için Adana’ya getirildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 3 kişilik özel bir heyetin de katıldığı otopsi işlemi yaklaşık bir buçuk saat sürdü..

Suriyelilerin otopsisi Dünya Sağlık Örgütü temsilcileri gözetiminde Adana’da tamamladı

Suriye’nin İdlib kentinde Beşşar Esed rejiminin kimyasal silah ile gerçekleştirdiği saldırıda hayatını kaybeden 3 Suriyelinin cesedi otopsi için Adana’ya getirildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 3 kişilik özel bir heyetin de katıldığı otopsi işlemi yaklaşık bir buçuk saat sürdü.
İç savaşın sürdüğü Suriye’nin İdlib kentine bağlı Han Şeyhun beldesinde gerçekleşen kimyasal silah saldırısı sonucu hayatını kaybeden 1’i kadın 3 Suriyelinin cenazeleri, Hatay’ın Cilvegözü sınır kapısından Türkiye’ye getirilerek, otopsi için Adana’ya gönderildi. Adana Adli Tıp Kurumu’nda gerçekleştirilen ve yaklaşık bir buçuk saat süren otopsi için DSÖ biri erkek üç kişiden oluşan özel bir heyet gönderdi. Otopsiye katılan ekipler, özel koruyucu kıyafetler giyip, ekipmanlar kullandı. Yapılan otopsiye ait ön raporunun bir örneği de DSÖ heyetine verildi. Heyete ayrıca cesetlerden alınan parça örneklerinin de verildiği öğrenildi.
Üç kişilik heyet otopsi işleminin ardından karayoluyla kentten ayrıldı.