GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-04-2019 12:58   Güncelleme : 15-04-2019 13:08

Yenişehir Belediye Başkanı Özyiğit Muhtarları uyardı!

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, ilçede bulunan 32 mahalle muhtarıyla bir araya gelerek yönetim anlayışını ve yeni dönemde yapacakları çalışmaları anlattı. Ve onları uyardı: "Bu kenti birlikte yöneteceğiz."

Yenişehir Belediye Başkanı Özyiğit Muhtarları uyardı!

Yenişehir Belediyesi Encümen Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda başkan yardımcıları ve meclis üyeleri de hazır bulundular. 

Yeni muhtarlara başarılar dilerken, 2. Ya da 3. Dönemlerine başlayan muhtarları da kutlayan Özyiğit, Yenişehir’i nasıl yönetecekleri konusunda bilgiler verdi. Seçim kampanyası döneminde yaptığı konuşmalarda kurduğu hiçbir cümleyi laf olsun diye söylemediğini vurgulayan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Seçim kampanyasında yaptığım konuşmaların başında ‘Yenişehir’i birlikte yöneteceğiz’ demiştim. Dolayısıyla ilk icraatlarımızdan biri demokrasinin temel taşı olan siz muhtarlarımızla bir araya gelmek oldu. Yeni dönemde yapacağımız hizmetlere, ekonomik geliri diğer bölgelere oranla daha az olan insanların yaşadığı bölgelerden başlayacağız. Çünkü ekonomik sıkıntılarla boğuşan vatandaşlarımızı bir de hizmet almada geri plana atarsanız onları iki kez cezalandırırsınız. Seçimler bitti ve artık parti rozetimizi bir kenara bırakıp bize oy vermiş ya da vermemiş herkese eşit hizmet etme zamanı gelmiştir” dedi.

 ‘KENTİNİZİN GELECEĞİ SİZDEN SORULUR’

Geçtiğimiz ay yapılan yerel seçimlerde Yenişehir’de yaşayan 3 kişiden 2’sinin kendisine oy verdiğini ifade eden Özyiğit, halkın bu teveccühünün kendilerine ayrı bir sorumluluk yüklediğini söyledi. Seçim kampanyasında verdiği sözlerden bir diğerinin ise ‘halkın istemediği ve talep etmediği hiçbir hizmeti yapmayacağız’ olduğunu anımsatan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit;     Yenişehir Belediyesi olarak her mahallede toplantılar düzenleyeceklerini belirtti ve mahalle sakinlerinin bu toplantılara mutlaka katılmalarını istedi. Özyiğit, bu sayede kentin geleceğini halkla birlikte planlayacaklarını söyledi.

Özyiğit,  şöyle konuştu:“Öncelikle Yenişehir Belediyesinin bir röntgenini çekeceğiz. Elimizde olan malzeme, teknik alt yapı, imkanları, mevcut hizmetleri ortaya koyarak seçim öncesinde verdiğimiz sözlerin karşılığı olan işleri tespit edeceğiz. Çıkan sonuçları belediyecilik ve şehirleşme konusunda uzmanlaşmış, örneğin Yılmaz Büyükerşen gibi uzmanlara sunacağız ve görüşlerini alacağız. Belediyeler seçimlerin ardından 5 yıllık ‘Stratejik Plan’ hazırlar ve çalışmalarını bu doğrultuda yapmak zorundadır. Bu planı yapmadan para harcayamaz. Dolayısıyla Yenişehir’i yönetme vaadimiz ışığında ‘Stratejik Plan’ı halkın görüşlerini de alarak oluşturacağız. Mahallelerimize gelerek halkımızla toplantılar yaparak ve onlara, belediyemiz neyi yapıyor? Neyi yapmasın? Daha başka neler yapabilir? gibi sorular yönelteceğiz. Daha sonra halkımızın yanıtlaması için benzer soruların yer aldığı anketler yapacağız ve çıkan sonuçları inceleyeceğiz.   Adından tematik toplantılar yapacağız. Örneğin; çevreyle ilgiliyse üniversitelerimizden, meslek odalarından, Sivil Toplum Kuruluşlarından ve siz muhtarlarımızdan bu toplantıya katılmalarını ve görüş bildirmelerini isteyeceğiz.  Ve böylelikle konuyla ilgili eylem planımızı ortaya koyacağız.

Yenişehir’de yaşayan insanlar olarak büyük bir aileyiz. Bu büyük bir aile olma özelliğimizi hiçbir zaman unutmayacağız. Değirmençay’da birinin başı ağrıyorsa, kent merkezindeki vatandaşımız bundan rahatsızlık duymalı. Onun başının ağrısını gidermekle ilgili bir davranış sergilemeli diye düşünüyorum. Ben buna hemşehrilik bağı diyorum. Hatırlayın, 6 seçim ilkemizden 3.sü ‘Hemşehrilik’ ti. Bizim burada dediğimiz hemşehrilik, Erzurumluyla bir başka Erzurumlunun hemşehriliği değil, ‘Yenişehirlilik duygusu. Yenişehirliliği birlikte oluşturacağız. Bunu yapalım ki ekonomik ve sosyal yapılanmayı kurabilelim,” 

Belediye başkanı seçilmesinden dolayı yoğun bir tebrik ziyareti süreci yaşadıklarını da aktaran Başkan Özyiğit, ziyaretlerin ardından daha önce söz verdiği gibi Halk Günleri düzenleyeceklerini ve ayrıca belli dönemlerde mahallelere gelerek Yenişehirlilerle buluşacağını aktardı.