EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-04-2017 08:21   Güncelleme : 10-04-2017 08:21

Türkiyenin Çığır Açmasına öncülük ediyor

AK Parti Mersin Milletvekili ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Akyürek Techology’nin yapmış olduğu çalışmaların hem Mersin hem Türkiye açısından önemli olduğunu belirterek, Türkiye'mizin çığır açmasına öncülük eden Akyürek Ailesine teşekkür ediyorum.

Türkiyenin Çığır Açmasına öncülük ediyor

AK Parti Mersin Milletvekili ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Karaduvar'da faaliyet gösteren Akyürek Techology’i ziyaret etti. Bakan Elvan, fabrikayı gezerek bilgi aldı. Elvan, işçilerle de sohbet etti.

AK Parti Mersin Milletvekili ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "Akyürek Techology yüreğini ortaya koyarak, Mersin için, ülkesi için ve milleti için çalışan kardeşlerimin bugüne kadar getirdiği büyük bir tesis. 400 kardeşimiz burdan ekmek yiyor. Akyürek geçtiğimiz yıl 16  milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdi. 2018 yılında hedef ise 30 Milyon Dolar. Fabrikayı gezdim. Gerçekten işçilerimizle, mühendislerimizle, fabrika sahipleri ile gurur duydum.  Ben buradan bir kez daha Türkiyemizin çığır açmasına öncülük eden Akyürek Ailesine teşekkür ediyorum. Zaman içerisinde burada çalışan 400 kişiyi ben inanıyorum ki 4 bin kişiye çıkaracaksınız. Bu güç, bu yetenek ve bu azim sizde olduğu sürece sizlerin yapamayacağı hiç birşey yok. Bu inanmışlık bizleri daha da ileriye taşıyacaktır." dedi.

Akyürek Techology Yönetim Kurulu üyesi Gül Akyürek, Bakan Elvan'ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gül Akyürek, "45. yıllını kutlamaya hazırlandığımız şirketimiz, kuru gıda işleme makineleri sektöründe Türkiye’deki en yüksek üretim kapasitesine sahip şirket olmakla beraber, Dünya’da aynı ürün gurubunu üreten rakipleri arasında ilk 5 şirketten biridir. Bir Türk şirketi olarak gururla bahsetmek isterim ki; 50’yi aşkın makine modeliyle, ürün yelpazemizin çeşitliliği göz önüne alındığı takdirde; Dünya’da ilk ve tek olma özelliği taşımaktayız. Tam 75 ülkeye ihracat yapıyoruz. Rusya, Ukrayna, İspanya, Bulgaristan ve Etiyopya’da bulunan şirketlerimiz ve yedek parça depolarımızın yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri, Cezayir, Hindistan, Özbekistan, Peru, İtalya, Romanya, Nijerya ve Sudan’da temsilciliklerimizle hizmet veriyoruz" dedi.

Akyürek, "Amacımız; Türk Teknolojisini dünyaya tanıtıp, ülke ekonomisine katkıda bulunmak. 2023 hedefine ulaşmak için var gücümüzle Ar-Ge’ ye yatırımlara ve ihracata devam ediyoruz. 2017 yılına yeni Ar-Ge projemizin yatırım heyecanıyla girdik. Heyecanlı ve azimliyiz, Çünkü, Türkiye’de ilk defa imalatına başlanan “Yapraklı Ürün İşleme ve Makaron Üretimi” makinelerini, üstelik Dünya’da yalnızca 3 fabrika tarafından üretilen, bu özel ürünlerin, 4. üreticisi olarak, bizler ülkemizi temsil etmeninhaklı gururunu yaşıyoruz. Türkiye’de ilk defa patentine başvurulan bu makine grubu için, bu yılın sonuna kadar tamamlanacak 15 Milyon Liralık yatırımla,2016 yılında, 16 Milyon Dolar olan ihracat hacmimizi,2018 yılında 30 Milyon Dolara çıkarmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Akyürek Techology Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akyürek, AK Parti Mersin Milletvekili ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'a plaket takdim etti.