ÇEVRE
Giriş Tarihi : 27-04-2019 14:35   Güncelleme : 27-04-2019 14:35

Mersin sahilinde 32 adet balık çiftliğine HDP'li Budak'tan tepki

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Budak, Mersin sahillerine 32 adet balık çiftliği yapılması ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisine soru önergesi vererek: " ciddi kaygılar duyuyoruz" dedi.

Mersin sahilinde 32 adet balık çiftliğine HDP'li Budak'tan tepki

 

Mersin'in çevreci Milletvekili Budak sorularının Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istedi.

İşte, Rıza Budak'ın Mersin'in sahillerinde ciddi sorunlara yol açacak balık çiftlikleriyle ilgili verdiği soru önergesi:

"Kent kamuoyunun ciddi tepki ve itirazlarına rağmen 32 yeni balık çiftliği için ÇED süreci bitme aşamasına geldiği bilinmektedir. Balık çiftliklerinin çevreye ve ekosisteme ciddi zararlar verdiği çok sayıda bilimsel araştırmayla ortaya konulmuştur. Balıkları beslemek için verilen GDO’lu ve yağlı besinler denizleri kirletmekte, balıklarının dışkıları ve hastalık taşıyan balıklar deniz hayatının yok olmasına sebep olmaktadır. Ayrıca Balık çiftliklerinin kurulması planlanan alanlarda, önemli turizm gelişim bölgelerine yakınlığı, doğal yaşam alanları özellikle deniz kaplumbağası yuvalama kumsalları ve Akdeniz foku yaşam alanlarına olan yakınlığı ve bölgenin yakınlarında sit alanları mevcut oluşu (Dana Adası’nda 2016 yılında yapılan arkeolojik araştırmalarda dünyada bir benzeri daha olmayan 274 geminin ayni anda inşa ve tamir edildiği antik tersane kalıntıları bulunmuştur) bu alanın daha iyi korunmasını gerektirmektedir.

Bu çerçevede;

1- Balık çiftliklerinin kurulması hem deniz eko sistemini, hem de kurulacak bölgede tarihi ve kültürel mirası tehdit edecektir. Bu gerçeğe rağmen balık çiftliklerinin kurulmasındaki amaç ve ısrar neden kaynaklanmaktadır?

2- Balık çiftliklerin yapıldığı Akdeniz koylarında nesli tükenmekte olan koruma altında caretta ceratta ve foklar yaşamaktadır. Kurulacak Balık çiftliklerinin, bu koruma alanında olan canlılara zarar vereceğine ilişkin ciddi kaygılar ve geri dönülmesi mümkün olmayan bu durum için bakanlığınızın nasıl bir önlemi olacaktır?

3- Dana Adası’nda 2016 yılında yapılan arkeolojik araştırmalarda, dünyada bir benzeri daha olmayan 274 geminin aynı anda inşa ve tamir edildiği Kilikyalılardan kalma antik tersane kalıntıları bulunmuştur, bölgede su altında batık gemi kalıntıları olduğu bilinmektedir. Daha önce Dana Adası çevresindeki balık çiftliklerinin kaldırılmasına yönelik sözler verildiği halde buradaki çiftlikler neden kaldırılmadı? Bu tersane kalıntılarının varlığı bilinmesine rağmen balık çiftliklerine izin vermek çevre kanunlarıyla çelişkili bir nitelik taşımamakta mıdır?

4- Mersin’in Silifke ilçesindeki Dana Adası açıklarında balık çiftliği kurmak isteyen 2 firma, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ÇED gerekli değildir raporu aldığı bilinmektedir. Bu durum balık çiftliği kurmak isteyen diğer şirketlerin aldığı ÇED raporları muhteviyatına yönelik ciddi kuşkular olmasına rağmen bu konuda halkı bilgilendirme hususunda herhangi bir programınız var mıdır?

5- Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nın Ağustos ayı ikinci birleşiminde, belediye meclis üyelerinin çoğunluğu balık çiftliklerinin kurulmasına karşı çıkmıştır. Başta kent çevre dernekleri olmak üzere pek çok sivil toplum kuruluşu balık çiftliklerinin kurulmasına yönelik kararların Mersin halkının vermesine yönelik önerileri olmuştur. Bakanlığınız bu önerileri dikkate alacak mıdır?"