SİYASET
Giriş Tarihi : 11-04-2017 09:57   Güncelleme : 11-04-2017 09:57

‘Cumhuriyet adı altında padişahlık kuruyorlar’

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, anayasa değişikliği ile bir diktatörlük, padişahlık sistemi kurulmaya çalışıldığını belirterek, “Adının padişahlık olması gerekmiyor. Cumhuriyet adı altında padişahlık da olur. Örneği de Azerbaycan. Başkanlık babasından oğluna kaldı, oğlu da kendi eşini başkan yardımcısı yaptı. Bir hanedan kuruluyor ama adı cumhuriyet. Biz böyle bir cumhuriyet istemiyoruz” dedi.

‘Cumhuriyet adı altında padişahlık kuruyorlar’

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, CHP Toroslar İlçe Örgütü ile Birleşik Haziran Hareketi Mersin Yürütmesi’nin birlikte düzenlediği ‘Hayır Şenliği’ne katıldı.

Güneykent Mahallesi’nde yapılan şenlikte konuşan Kuyucuoğlu, “Birileri millet egemenliğini TBMM’den alıp Beştepe Sarayı’na vermek için çaba sarf ediyor” dedi.

Türkiye’nin geleceğini belirleyerek referandumun eşit olmayan bir yarışa dönüştüğünü kaydeden Kuyucuoğlu, “Ülkenin kaynaklarını kullanarak, ülkeyi diktatörlüğe getirmek için her türlü çabayı gösteriyorlar. Devletin imkanlarıyla şehirlerde toplantılar ve mitingler yapıyorlar. Gidecekleri bölgelerde aramalar, taramalar başlatılıyor, gözaltılar yapılıyor. Mahalleri çeviriyorlar, kimseyi içeri sokmuyorlar. Kimden korkuyorsunuz? Bakın bizler buradayız, ne keskin nişancılarımız ne de korumalarımız var. Çünkü biz halkız” diye konuştu.

Kuyucuoğlu, “Bu ülkenin tapusu 80 milyon kişinin. Tek kişiye teslim etmemiz mümkün değil. Bu anayasa mecliste hazırlanmadı. Bu anayasa egemenliği teslim etmek istedikleri saraylarda hazırlandı. Bu halkın, halkın temsilcilerinin anayasası değil.  Bu anayasa değişikliğiyle Türkiye’de bir diktatörlük, bir padişahlık sistemi kurmaya çalışıyorlar. Adının padişahlık olması gerekmiyor. Cumhuriyet adı altında padişahlık da olur. Örneği de Azerbaycan. Başkanlık babasından oğluna kaldı, oğlu da kendi eşini başkan yardımcısı yaptı. Bir hanedan kuruluyor ama adı cumhuriyet. Biz böyle bir cumhuriyet istemiyoruz. Onun için ülkemize sahip çıkacağız, cumhuriyetimiz ve demokrasimize sahip çıkacağızve hep birlikte hayır diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

OHAL ilanın ardından meclisin işlevsiz hale geldiğini belirten Kuyucuoğlu, “Ülkeyi Kanun Hükmünde Kararnamelerle yönetiyorlar. Kanun Hükmünde Kararnameler olağanüstü durumlarda çıkarılır. Ama bunlar her şeye bir Kanun Hükmünde Kararname çıkartıyorlar. 130 binin üzerinde insanı kamudan ihraç ettiler. 15 Temmuz kalıntılarını temizleyeceğiz dediler. Ama demokratları, solcuları, sosyalistleri, cumhuriyete sahip çıkanları attılar. Devlette yeni bir yapılanmaya gidiyorlar” dedi.

Kuyucuoğlu, “Parlamenter sistemde Cumhurbaşkanı tarafsızdır.  Getirmek istedikleri anayasada ise başkan partili olacak. Cumhurbaşkanı ülkenin birliğini ve tamamını temsil eder. Partili Cumhurbaşkanı ülkenin birliğini ve tamamını nasıl temsil eder? Bu akla ve mantığa uygun değil. Bu sistem Suriye’de var. Ona diktatör diyorsunuz, demek ki sizde diktatör olmak istiyorsunuz. Biz bu ülkede diktatörlere geçit vermeyeceğiz” diye konuştu.