GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-05-2019 23:04

Ayvalık İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden içme suyu uyarısı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yazılı bir açıklama yapılarak, halkın içme suyu konusunda dikkat etmesi gereken hususlar madde madde sıralandı..

Ayvalık İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden içme suyu uyarısı
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yazılı bir açıklama yapılarak, halkın içme suyu konusunda dikkat etmesi gereken hususlar madde madde sıralandı.
Ayvalık İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Bina ve konutlarda kullanılan su depoları belirli periyotlarla (kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir, diğer dönemlerde 6 ayda bir) temizlenmeli ve bakımları yapılarak dezenfeksiyonu sağlanmalıdır. Mahalle aralarında kuyu, tanker, bidon vb. kaynaklardan içme suyu temin edilmemelidir. Evlerde ihtiyaç fazlası su depolanmamalıdır. Depolanan veya saklanan sular ağzı kapalı temiz kaplarda ve güneş görmeyen serin yerde muhafaza edilmelidir. Sular gelse bile öncelikle depolanmış sular tüketilmeli, geniş kapaklı musluklu bidonlar tercih edilmeli, temizliği sürekli kontrol edilmelidir. Kesinti yaşanması veya temiz suya erişimin mümkün olmaması durumlarında, kesinti sonrasında şebeke suyu içme amaçlı olarak kullanılacak ise su berraklaşıncaya kadar akıtılmalı ve tercihen 1-2 dakika kaynatılıp soğutularak kullanılmalıdır” ifadeleri yer aldı.
Su kesintileri sonrasında ve salgın durumlarında çiğ tüketilen her türlü sebze ve meyve, yıkandıktan sonra yüzde 1’lik klor solüsyonundan bir litre suya 20-30 damla damlatılarak 30 dakika bekletilmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, “Ambalajlı su kullanılacaksa Sağlık Bakanlığından ruhsatlı olmasına dikkat edilmelidir. Ambalajlı su listesine www.cevresagligi.saglik.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir. Damacanalardan su almak için kullanılan pompalar, 15 günde bir yüzde 1’lik klorlu su içerisinde 30 dakika bekletilmeli ve içerisinden yüzde 1’lik klor solüsyonu geçirilmelidir. Su kesintisi, arıza, açıkta su satılması gibi hususlar belediyelerin ilgili birimlerine iletilmelidir” denildi.
Yapılan açıklamada, vatandaşların içme suyu hakkında yaşayabilecekleri her türlü tereddütlerle ilgili bilgi almak için İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne başvurabileceklerinin de altı çizildi.