GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-05-2019 11:17   Güncelleme : 15-05-2019 11:36

Mersin Büyükşehir Belediyesinde 'Bilgi edinme hakkına' darbe!

Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı şirketlerin Kocamaz dönemine ait borçlarını bilgi edinme hakkını kullanarak öğrenmek isteyen gazetecinin bu isteği ret edildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesinde 'Bilgi edinme hakkına' darbe!

Gazeteci-yazar Abdullah Ayan, Kocamaz  döneminde, belediye şirketlerinin borç durumlarını öğrenmek için bilgi edinme hakkı, belediye bürokratlarınca ret edildi.

Ayan, bilgi edinme yasası önüne engel çıkartan bürokratları eleştirdi. 'Mersin BŞ' de başkan şeffaflık istese de, bürokratik kadroda değişen şey yok.' dedi.

Gazeteci Ayan, Kocamaz dönemi şirketlerin borç durumlarını tarafına bildirilmemesini şöyle açıkladı:

"Mersin BŞ' de başkan şeffaflık istese de, bürokratik kadroda değişen şey yok.
Belediye şirketlerinin borç durumu hk. istediğim bilgiyi bazı maddelere dayanarak ret etmişler. Bunu yaparken de yasayı bilmedikleri açık.Gerekçeye koydukları 7 ve. 8. maddelerin taleple ilgisi yok.
Mersin BŞ görevlilerine birinin "belediye şirketleri de tıpkı belediyeler gibi bilgi edinme kanunu kapsamındadır (mahalli idareler ve bunların bağlı birlik ve şirketleri)" yasal ilkesini hatırlatması lazım. Bilgi edinme üst kurulu daha önce yaptığı gibi bunu yapacak kurumdur.
Vatandaş belediyeye bağlı şirketlerin 1 Nisan 2019 tarih itibariyle borçlarını sormuş..
Senin de yasal yükümlülüğün bunu bildirmektir.
Öyle "Talep etmiş olduğunuz belge ve bilgiler 4982 sayılı Bilgi Edinme kanununun 7. Maddesi 8. Maddesi ve 23. Maddesi gereğince verilememektedir." cevabıyla kurtulamazsın. Aksine yasaya göre görevi ihmal vs. gibi suçları işlemiş oluyorsun."

BU NE SEVGİ AH!