GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-05-2019 16:06

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na doğru

Mersin’de bazı belediye başkanları, oda ve sivil toplum örgütü temsilcileri, yayımladıkları mesajla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı..

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na doğru
Mersin’de bazı belediye başkanları, oda ve sivil toplum örgütü temsilcileri, yayımladıkları mesajla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer mesajında, “Kurtuluş Savaşı veren ve bu savaşı zaferle taçlandırarak laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yıldönümünü büyük bir coşku, heyecan ve gururla kutluyoruz" dedi.
19 Mayıs’ın, tarihin hiçbir döneminde esaret zinciri altında yaşamamış olan Türk milletine bağımsız ve özgür yaşamasının yolunu açan ve dalga dalga Anadolu topraklarına yayılan bağımsızlık hareketinin başlangıcı olduğunu vurgulayan Seçer, "Dünya tarihini değiştiren bu destan, bütün mazlum milletlerin mücadele azimlerinin ateşlendiği bir gün olarak da tarihteki yerini almıştır. Gençlere her zaman büyük önem ve değer veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, en iyi biçimde koruyacağına inandığı için cumhuriyetimizi gençlerimize emanet etmiş, böylece Türk gençliğine duyduğu sonsuz güvenini göstermiştir" ifadelerini kullandı.
Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, 19 Mayıs 1919’un Türk tarihinde özel bir yeri ve önemi olduğuna işaret ederek, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini başlatmak için Samsun’a çıktığı 19 Mayıs tarihi, ülkemizin kaderini değiştiren ve yolumuzu aydınlatan bir gündür. 19 Mayıs 1919’da yakılan bağımsızlık ateşi, yok edilmek istenilen bir milletin yaşam ışığı olmuştur” diye konuştu.
Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, 19 Mayıs tarihinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biri olduğuna işaret ederek, "Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs, aynı zamanda Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır. Atatürk, milli mücadele sıralarında Türk milletini ileriye götürecek olanların ve köhneleşmiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de gençlik kavramı, Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır" şeklinde konuştu.
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan da 19 Mayıs’ın Türk milleti için sadece bir kutlama günü değil, bunun ötesinde düşünülmesi gereken, unutulmaması, unutturulmaması gereken bir gün olduğuna işaret ederek, "19 Mayıs bir milletin kaderinin kendisini milletine adayan bir liderin kararlığı ile değiştiği gündür. Umudun, dayanışmanın, birliğinin adıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin tarih sahnesine çıkmasının temellerinin atıldığı, yok edilmek istenen bir milletin küllerinden doğmasının
adıdır. 19 Mayıs, milletine inanan bir liderin ve vatan sevgisi dolu kurucu atalarımızın fedakarlık ve vatan sevgisi ile dolu mücadelelerinin adıdır. Bu büyük günün gençlere ithaf edilen bir bayrama dönüştürülmesi ileri görüşlülüğü ise asla bir tesadüf değil, aksine Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini en doğru yere emanet etmenin o muhteşem bilincinin bir sonucudur" dedi.
Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Talat Dinçer, Atatürk önderliğinde büyük Türk milletince verilen Kurtuluş Savaşı mücadelesinin ilk kıvılcım ateşinin 19 Mayıs 1919’da yakıldığını hatırlatarak, “Vatan topraklarını korumak için Gazi Mustafa Kemal önderliğinde şahlanan Türk ulusu, 19 Mayıs 1919’da atılan bu tarihi adımla, vatanı işgal edilmiş, savaşlarda yorgun düşmüş yoksul halkımızın kendi kaderini eline aldığı, ayağını bağlayan zincirleri kırdığı bir milattır. Atatürk’ün yolumuzu aydınlatan bu tarihi başlangıcıyla özgürlüğe ve bağımsızlığa aşık olan halkımız, boyunduruk altında yaşamayacağını bütün dünyaya göstermiştir. 19 Mayıs, halkımızın özgür ve bağımsız yaşama iradesinin simgesidir” diye konuştu.
Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ise Atatürk’ün milli mücadeleyi başlattığı 19 Mayıs 1919 tarihinin, milletin kaderini değiştiren, ülke geleceğine yön veren, özgürlük ve bağımsızlık ateşinin yakıldığı bir gün olduğunu belirterek, "Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, işgale çaresizce boyun eğmemiş, kurtuluşa, bağımsızlığa, özgürlüğe susamış milletimizin yanında yer almış ve dört bir yanı zapt edilmiş vatanımızın kurtuluş mücadelesine önderlik etmiştir. Özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı daha güçlü sürdürmek istiyorsak, Atatürk’ün önderliğinde kazandıklarımızın kıymetini bilmek zorundayız. Cumhuriyet kazanımları yol göstericimiz olmalıdır. Bunun için gençlerimiz, 19 Mayıs 1919 ruhuyla yetiştirilmelidir. 19 Mayıs ruhunun hiç sönmeyeceğine inancımız tamdır. Çünkü 100 yıllık özgürlük hala ruhumuzda" ifadelerini kullandı.