GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-07-2019 14:29   Güncelleme : 14-07-2019 14:29

Kira öder gibi ev sahibi nasıl olunur?

Bankalardan ev kredisi çekerek ev almanın zor olduğu günümüzde gayrimenkulde sertifikalı satış sistemi ile ev almak daha kolay bir yöntem olarak görülmektedir.

Kira öder gibi ev sahibi nasıl olunur?

 

Gayrimenkulde sertifikalı ve metrekare satışı uygulamasının amacı kentsel dönüşüm projelerinde ihtiyaç duyulan finans desteğinin sağlanmasına yöneliktir. Kira öder gibi ev almak isteyen vatandaşlar için çok düşük faizle konut kredisi veren bankalardan da düşük faizle kredi veren Emlak GYO 60 ay vadeli olarak sıfır faizle ev almak isteyenlere umut kapısı aralıyor. Taksitli ev almak isteyen vatandaşlar satışta olan 2+1, 3+1 evlerden uygun olanlarını seçerek kira öder gibi aylık eşit ve düşük faizli seçeneklerle ödeme yapabileceklerdir.

Taksitle ev alma nasıl gerçekleşmektedir?

Konut kredilerinde aylık ödemelerin maksimum seviyede olması sebebi ile ev alması zor olan kişilerin ev almak için yeni seçenekleri bulunuyor. Kira öder gibi ev almak isteyen vatandaşlar 20 yıl vadeli konut kredisi alarak taksitle ev alma imkanına sahip olacaklar. Özellikle bazı bankaların araştırma yapıldığında 30 yıla kadar vade sunduğu görülmektedir. Bankaların faiz oranları incelendiğinde oldukça düşün oranla kredi verdikleri görülmektedir. Ancak düşük faizlerle kredi çekme şansıda olsa %25 oranında peşinatın olması ilk ödemelerin yapılması için önem taşımaktadır.

Senetle ev nasıl alınır?

Son dönemde inşaat şirketleri banka kredileri yerine senetle konut kredisi satışı yapmaktadır. Ev sahibi olmak isteyen herkes uzun vadeli senetlerle firmalardan ev satın alabilmektedir. Ancak senetle evalmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Senetle ev almak isteyen kişiler inşaat firmasının güvenliğini sorgulamalıdır.
  • Konut projelerinden alınacak olan daireler için uzun vadeli senet alternatifleri düşünülmelidir.
  • Senetle olsa da bankaların projelerine öncelik verilmelidir.
  • Kat irtifakı kurulmamış olan projelerden daire alınmamalıdır.
  • Konut satın alınacak olan firmanın inşaat bitirme sigortasının olması gerekmektedir. 
  • Tüketici Kanunu’na yönelik olarak senet alınacaksa senetlerin her bir taksiti için ayrı olacak şekilde isme özel yazılı olması gerekmektedir. Üzerinde nama yazılmış senetler piyasada asla dolaşmayan ve satıcı firmanın elinde olması gereken senet olma özelliğini taşımaktadır. Ev almak için senetle gerçekleştirilecek anlaşmalarda bu hususlara dikkat edilmesi son derece önem taşımaktadır.
NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu