Sağlığınız İçin Balık Yağı Tüketin

İnsanlar için çok faydalı olan balık yağı, hamsi, uskumru, okyanus dil balığı, ringa balığı, tekir, alabalık, sardalya, orkinos ve somon gibi balıklardan elde edilmektedir.

Sağlığınız İçin Balık Yağı Tüketin
Sağlığınız İçin Balık Yağı Tüketin Haber Merkezi
Bu içerik 405 kez okundu.

 

İnsanlar için çok faydalı olan balık yağı, hamsi, uskumru, okyanus dil balığı, ringa balığı, tekir, alabalık, sardalya, orkinos ve somon gibi balıklardan elde edilmektedir. Bu balık yağları en çok tercih edilen yağlardır. Ayrıca omega-3 bakımından oldukça zengindir. Omega-3’te EPA ve DHA asitleri, insana faydalı olan asitlerdir. Bilimsel araştırmalar, balığın en önemli besin kaynaklarından biri olduğunu göstermektedir.

 

 Balık Yağının Faydaları

 

 İnsan sağlığı için oldukça faydalı olan balık yağı, omega-3 vitamini içermektedir. Vücut gelişimi için bu vitamin gereklidir. Beyin, kalp, damar, eklem ve çocuk sağlığı konusunda etkilidir. Çocukların zihinsel gelişimi için de balık yağları olmazsa olmazdır. Özellikle odaklanma problemi yaşayan çocuklar, balık yağı tüketmelidir. Zihinsel problemler, zeka gelişimi ve otizm gibi rahatsızlıklarda etkilidir.

 

 Balık yağı faydalı olmakla birlikte çok tüketildiğinde kiloya neden olur. Kilo alamayanlar için bu bir avantajdır. Doğal bir şekilde kilo almanın en pratik yolu balıktır. Depresyon, dikkat bozukluğu, hiperaktive, sinirsel bozukluklar, kanser, bağırsak bozukluğu, alzheimer, görme bozukluğu, sarı nokta ve görme bozukluklarında etkilidir. Sağlıklı bir vücut için balık en önemli besin kaynağıdır.

 

 Hamilelik, doğurganlık ve ciltle ilgili problemlerde de etkili özelliklere sahiptir. Doğum sonrası depresyon tedavisinde etkilidir. Kapsül şeklinde satışı gerçekleşen balık yağları, eklemlerde meydana gelen kireçlenmeye karşı tedavi edici özelliklere sahiptir.

 

 Tedavi Edici Özelliğe Sahiptir

 

 Göz kuruluğu ve şişkinlik gibi rahatsızlıklarda etkili olan bu yağ, iltihap giderici özelliğe sahiptir. Pıhtılaşmayı engellediği için damar tıkanıklığını önler ve kalbi rahatlatır. LDL yani kötü kollesterolü düşürme özelliğine sahiptir. HDL yani iyi kollesterolü de yükseltir. Bilim adamları bu yağın kalbe yüzde yüz faydalı olduğunu ispatlamıştır. İnsan sağlığı için vazgeçilmez bir gıdadır.

 

 Balık yağının tedavi edici olabilmesi için düzenli tüketilmesi gerekmektedir. Çok tüketildiği zaman kalp sağlığı için problem meydana getirir. Fazla tüketildiğinde kilo artar ve bu durumda kalp olumsuz bir şekilde etkilenir.

 

 Aşırı tüketimi kiloya neden olan balık, düzenli tüketildiği zaman kilo vermede etkili rol oynar. Bunun nedeni hafif bir besin olmasıdır. Az bir miktarı vücudun ihtiyacı olan proteini karşılar. Eicosanoid ve sitokin miktarını artırarak bağışıklığı güçlendirir. Lipus hastalığına karşı da etkilidir. Ateşlenme problemi, cilt döküntüsü ve yorgunluk gibi durumlarda balık yağı kullanılmalıdır.

 

 Kadınlarda meydana gelen göğüs ağrıları için de bu yağ oldukça etkilidir. Göğüste meydana gelen tıkanıklıklar ve ağrılar, omega-3 sayesinde normal hale gelir. Kadınlarda meydana gelen adet sancılarında tedavi edici özelliğe sahiptir. Sancı, ağrı ve ihtihaplanma gibi durumlarda doğal bir tedavi yöntemidir.

 

 

 Markalar ve Tablet Seçenekleri

 

 Balık yağı kategorisinde birçok marka bulunuyor. Tedavi edici özelliğe sahip balık yağı markası, doktor tavsiyesine uygun şekilde kullanılmalıdır. Çocuklar için tatlandırılmış balık yağı markası, tüketimi kolaylaştırmaktadır.

 

 

 Balık tüketimi konusunda problemi olanlar için de çözüm bulunuyor. Özellikle yağ tüketimi konusunda problem yaşayanlar için balık yağı hapları tüketilebilir. Tabletlerin en büyük avantajı kokusuz olmasıdır. Balık yağı markası konusunda en doğru seçenekleri tercih etmek gerekir.

 

 

 Sağlık bakanlığı onaylı olan balık yağı markaları, her zaman için kullanılabilir. Bu konuda doğru adım atabilmek için doktor tavsiyesi dikkate alınmalıdır. Eklem ağrılarında balık yağı hapları kullanılabilir. Bu hapların yanı sıra eklemlere yağ direkt olarak sürülebilir. Masaj yaparak yağ eklemlere yedirildiği zaman kireçlenmeye karşı eklemler güçlenmeye başlar. Eklemlerdeki hareket kısıtlılığı da ortadan kalkar. Balık yağı hapları düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Doktor tavsiyesi dışında kullanımlar kiloya neden olabilir.