GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-08-2019 08:02   Güncelleme : 04-08-2019 12:06

Büyükşehirde ihale vurgunu ve yolsuzluklar ortaya çıktı

Mersin Büyükşehir Belediyesinde önceki dönem ihalelerde ve iş alımlarında büyük vurgun ve yolsuzluklar geçtiğimiz yıl inceleme yapan sayıştayın raporlarıyla ortaya çıktı. içişleri bakanlığı iddialara adı karışanların yargılanmalarına izin verdi. Sayıştay inceleme raporlarında özellikle Burhanettin Kocamaz döneminde yapılan ihalelerde vurgun ve usulsüzlüklere dikkat çekti. Kocamaz ve daha önce Fetö davalarından yargılanıp berat eden genel sekreter ve daire başkanlarınında ihalelerde yapılan vurgun ve yolsuzluklara adlarının karıştığı ve yargılamaları istendiği belirtildi. 'Devr-i sabık yaratmam' diyen CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve kendisi gibi Tarsus'lu olan İl başkanı Adil Aktay'ın bu olaylar karşısında tavırlarıda merakla bekleniyor. Yargılanması istenenlerin sorgulanmaları için gözaltına alınmaları bekleniyor.

Büyükşehirde ihale vurgunu ve yolsuzluklar ortaya çıktı

Mersin Büyükşehir Belediyesinde geçtiğimiz yıllarda yapılan incelemelerde adı karışan bürokratlar için içişleri bakanlığı yargı yolunu açtı.

Eski iki  döneme ait olan vurgun ve yolsuzluklarla ilgili Burhanettin Kocamaz ve Macit Özcan ile üst düzey bürokrat, meclis üyeleri  hakkında yargılama yolu açıldı.

Özellikle CHP’den bir dönem milletvekilliğine aday olan Seyit Özananar’ın ortağı olduğu şirketlerini adının karıştığı yolsuzluk ve vurgun olaylarını, Kushimoto sokağı ışıklandırılması, açık hava reklam araçlarının yapılması ve daha bir çok konularda milyonlarca liralık vurgunun yapıldığı iddia ediliyor.

İçişleri bakanlığınca hazırlanan raporda, Burhanettin Kocamaz ve Macit Özcan ile  109 kişi hakkında yargılanmaları için soruşturma izni verildiği görüldü.

 

İşte o önemli ihalelerden bazıları:

-Açıkhava reklam araçlarının yapımı, mevcut reklam araçlarının yenilenmesi, ihale usulsüzlüğü.(06/01/2016)

•             Kushimoto Sokağı Kare Dekoratif Aydınlatma Direği alımı işi: Aynı iş 2016/76030 ve 2016/158584 sayılı ihalelerle iki kere yaptırılmış.

•             ENTO İLAÇLAMA, Ento Çevre Sağlığı, ABE Biyosidal Aynı kişiye ait olması, bunun açıkça görünmesine rağmen farklı şirketlermiş gibi piyasa araştırmasında esas alınmışlar. Doğrudan Teminler de bunlara verilmiş.

Vurgun ve Yolsuzluklara adları karışanların gözaltına alınmaları bekleniyor.

Döneminde yapılan vurgun ve yolsuzlukların ortaya çıkması, mahkemede yargılanacak olması,  İYİ Parti Genel Başkan yardımcılığına soyunan Burhanettin Kocamaz’ın bu hayaline büyük darbe vuracağı belirtiliyor.