ÇEVRE
Giriş Tarihi : 09-09-2019 15:29   Güncelleme : 09-09-2019 15:29

Erzurum Gezi Rehberi

Erzurum denilince akla tarihinin yanı sıra cağ kebabı ve kadayıf dolması gelir. Ayrıca Erzurum denilince akla bir de kara kışı gelir.

Erzurum Gezi Rehberi

Erzurum Nerede?

Erzurum, Kuzeydoğu Anadolu'da yer alır. 20 ilçeye sahip Erzurum, Türkiye'nin büyük şehirlerinden birisidir. Hava, kara ve demir yolu ile iletişim sağlanan Erzurum ilinin 9 komşu il ile sınırı vardır. Bunlar; Bayburt, Bingöl, Ağrı, Erzincan, Kars, Artvin, Ardahan, Muş ve Rize.

Erzurum Ne Zaman Gidilmedi?

Erzurum dört mevsimde misafirlerini ağırlayan bir şehirdir. Eğer karı ve kışı seviyorsanız ilk adresiniz Erzurum olabilir. Palandöken Kayak Merkezi ve Kış Sporları ile Erzurum kış mevsiminde turistlerin ziyaret ettiği yerlerden biridir. Ancak kışın Erzurum'a gidecekseniz oldukça kalın giyinmeniz gerektiğini unutmayın. Bunun yanı sıra eğer kışın Erzurum'a gittiyseniz çatı altından kesinlikle yürümeyin, birçok çatıda sarkıtlar düşme tehlikesi içerir.

Erzurum sonbaharda yaprakların sararması ile kartpostallık bir görüntü sergiler bizlere. Özellikle Atatürk Üniversitesi Kampüsü'nde yaprakların üzerinde yürümenin tadı farklıdır.

Erzurum yazın ve ilkbahar mevsiminde birçok yere göre serin bir şehrimizdir. Eğer doya doya gezmek istiyorsanız ve soğuğu sevmiyorsanız kışın gitmemeniz tavsiye edilir.

Erzurum Gezilecek Yerler

Erzurum tarihimize yön veren bir şehrimizdir. Gezilecek yerleri ile adeta yerli ve yabancı turistleri kendine çekmektedir.

Erzurum'da gezilecek yerler:

1.Lala Paşa Cami: Erzurum merkezinde bulunan bu cami mimarisi ile dikkatleri çekmektedir.

2. Ulu Cami: Erzurum merkezinde bulunan bu cami Selçuklu zamanında yapılan bir camidir.

3. Yakutiye Medresesi: Selçuklu zamanında yapılan bir yapı dışındaki sembolik motifleri ile dikkat çekmektedir.

4.Tabyalar: Osmanlı-Rus Savaşlarında korunmak amaçlı yapılana askeri yapılardır.

5. Üç Kümbetler: Anadolu Selçuklu dönemi eseridir.

6.Çifte Minareli Medrese: Hatuniye Medresesi olarak da bilinir.

7. Atatürk Evi Müzesi: Atatürk’ün 1919 Temmuzda Erzurum'a geldiğinde kaldığı ve diğer gelişinde Erzurumlulara hediye ettiği bir evdir. Şuan müze olarak gelen misafirlerine kapısını açmaktadır.

8. Erzurum Evleri: Zamanında Erzurum' un varlıklı ailelerinin yaşadığı bu evler, günümüzde hem müze, hem de yöresel lezzetleri tatmak isteyenler için ziyaret noktalarından birisidir.

9. Taşhan: Eğer Oltu tespihi alacaksanız mutlaka Taşhan'a uğramalısınız. Oltu tespihinin imalatının yapıldığı yerdir.

10. Erzurum Kalesi: Anadolu- Türk mimarlığının ilk örneklerinden olan bu kale hem şehre yakınlığı ile hem de içerisinde bulunan saat kulesi ve mescit ile dikkat çekmektedir.

11. Tortum Şelalesi: Özellikle ilkbaharda ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

12. Yedigöller: Erzurum'un İspir ilçesinde bulunan doğa harikası bir yerdir.

13. Tortum Gölü: Nefis manzarası ile ziyaretçilerini cezbetmektedir.

14. Narman Peri Bacaları: Unesco Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne giren peri bacaları doğal yollar sonucu oluşmuştur.

15. Abdurrahman Gazi Türbesi: Hem türbe hem de mesire alanı olan bu mekan özellikle gizemli yolu ile turistleri kendine çekmektedir.

16. Kars Kapı Şehitliği: Ecdadın bizim için çektiklerini ve tarihini öğrenmek isteyenlerin uğrak noktalarından birisidir.

İlginizi  çekebilir: Palandöken Kayak Otellerinde kış tatili

Erzurum Nerede Kalınır?

Erzurum konaklama noktasında sıkıntı çekmeyeceğiniz bir şehirdir. Devletin konaklama imkanı sunduğu yerlerde( Öğretmen evi, DSİ misafirhanesi, Dedeman Uygulama Oteli ve Emniyet mensubu iseniz Polis Evi) kalabilme imkanınız vardır.

Dedeman Palandöken Ski Lodge Hotel, Palan Ski & Convention Resort Hotel, Sway Hotels ve Hotel Kervansaray tercihleriniz arasında olabilir.

Erzurum Gece Hayatı

Erzurum gece hayatının aktif olduğu şehirlerimizden biri değildir. Genel olarak gece hayatı Palandöken'de aktiftir. Ayrıca şehir merkezinde bulunan bir kaç bar da gece hayatının aktif olduğu mekanlardır.

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu