SİYASET
Giriş Tarihi : 01-05-2017 08:11   Güncelleme : 01-05-2017 08:11

Mersin Büyükşehir Belediyesi FETÖ/PDY duruşması yarın!

Uzun süredir kamuoyunu meşgul eden FETÖ/PDY dosyası Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülüyor. Dosya görülürken Mersin’de yeni gelişmeler yaşanıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi FETÖ/PDY duruşması yarın!

Mersin Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına yönelik 2016 Ağustos ayı içinde gerçekleşen FETÖ/PDY kapsamındaki soruşturma sonrası çok sayıda tutuklama ve ardından adli kontrol kararı çıkmıştı. Belediye Başkan vekilinin ve ayrıca özel kalem müdürünün de tutuklanarak cezaevine konmasından sonra yapılan itirazlar sürekli ret edilmişti. Bir müddet sonra Belediye Başkan vekili tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ardından Özel Kalem müdürü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Derken Ocak 2017 içinde başlayan yargılamada mahkeme tutuklu genel sekreteri, tutuklu mali hizmetler daire başkanını, tutuklu zabıta daire başkanını da değişik adli kontrol şartları uygulayarak kimini ev hapsinde kimini elektronik kelepçe ile tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

 

Diğer taraftan Bu dosya kapsamında hakkında işlem başladığı anda KHK ile memuriyetlerine son verilip memuriyetlerden çıkartılanların hakkında devlet tarafından memuriyete geri döndürülmeleri yönünde herhangi bir işlem tesis edilmezken ve bir kısım dosya kapsamı yargılanan kişiler için haklarında herhangi bir işlem yapılmaması da kamuoyunda uzunca süre tartışıldı.

 

Belediye Meclis üyesi olarak seçilmiş ve bir müddet bu dosya kapsamında tutuklu da kalan ve ardından adli kontrol hükümleri ile yargılanmak üzere tutuksuz yargılanmasına karar verilen Mehmet Özgür Sanal’ın halen meclis üyeliğini sürdürmesi ve belediye meclisinde yapılan son seçimlerde de İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONU, EĞİTİM KÜLTÜR GENÇLİK VE SPOR, EKONOMİK KALKINMA VE TURİZM,  YURT DIŞI İLİŞKİLER KOMİSYONU ÜYELİĞİ olmak üzere 4 ayrı komisyona getirilmesi,

 

Yine bu dosya kapsamında sağlık problemlerinin olması vesilesi göz önüne alınarak tutuksuz adli kontrol şartı ile yargılanması devam eden Meclis Üyesi Serdar Arslan’ın da, İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONU, ULAŞIM KOMİSYONU, TEMİZLİK KOMİSYONU olmak üzere 3 ayrı komisyona getirilmesi, bazı meclis üyeleri başta olmak üzere kamuoyunda etik bulunmadı.

 

Diğer taraftan Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesinde 2016/22 numara ile yargılaması devam eden FETÖ/PDY kapsamlı davada duruşma 2 Mayıs 2017 gününde. Bir önceki duruşmada mahkeme verdiği kararda Aydın ilinden dosyaya müdahillik dilekçesi veren eski içişleri bürokratlarından olan Haldun Haşmet Aysan ile yine orada ASKİ çalışanı olan tanık Şaban Demirtaş’ı da SEGBİS sistemi ile Aydın nöbetçi ceza mahkemesi kanalıyla dinlemeye karar vermişti.

 

Mahkeme Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile Belediye Meclis üyesi ve bir dönem başkan vekilliği de yapan, sonrasında bu dosya kapsamında tutuklanan bir süre cezaevinde kalan, itiraz ile tutuksuz yargılaması devam eden, Mehmet Özgür Sanal’ın ağabeyi durumunda olan Ahmet Barış Sanal’ı da tanık olarak duruşma anında hazır edilmesi halinde durumunun değerlendirileceğine karar vermişti…

 

Yine dosya kapsamında yargılanan Yasin Ünal’ın babası ve kardeşinin de duruşma anında hazır olmaları durumunda tanık olarak dinlenmelerine karar veren mahkeme, Mersin Vali yardımcısına da tanık olarak dinlenmesi için davetiye çıkarmıştı.

 

Bir süre önce Valilik OHAL bürosunca durumları değerlendirilerek KHK ile çıkartılan bazı kişiler için yeniden memuriyete döndürülmesi yönünde işlem yapıldığı ve bu nedenle Başkanın Teyzesi oğlu olduğu bildirilen bu dosya kapsamında yargılaması devam eden aslında hastanede teknisyen iken belediyeye getirilip şübe müdürü yapılan Mahmut İlker Ceylan ile bir gün dahi memurluğu olmadığı halde MHP Yenişehir ilçe yönetimi, ardından il yönetiminde bulunduktan sonra Başkanın özel kalem müdürlüğüne getirilip oturtulan ve memurluğa hak kazandırılan Av. Hüdaverdi Aydoğdu’nun, Hüseyin Namlı’nın çıkacak yeni KHK ile görevlerine yeniden döndürülecekleri dillendiriliyordu. Ancak aylardır bu husus dillendirilmesine rağmen son çıkan KHK ile de görevlerine döndürülmediler.  Gözler şimdi yarınki yargılamada. Bakalım mahkeme ne karar verecek?