GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-10-2019 12:05   Güncelleme : 20-10-2019 12:05

Üniversiteli kızlara sahip çıkan ve okutan dernek Mersin’de

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Mersin Şubesi ilk Genel kurulunu yaparak faaliyetine başladı. Üniversiteli Kızlara sahip çıkacak ve okutma amacını da ilke edinen bir dernek olarak kurulan TÜKD Mersin’de genel kurul toplantısını yaptı. Av. Şerife Arıcı Yıldız, Derneğin Mersin Şube Başkanı Seçildi.

Üniversiteli kızlara sahip çıkan ve okutan dernek Mersin’de

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Mersin Şubesi ilk Genel kurulunu yaparak faaliyetine başladı.

Üniversiteli Kızlara sahip çıkacak ve okutma amacını da ilke edinen bir dernek olarak kurulan TÜKD Mersin’de genel kurul toplantısını yaptı. Av. Şerife Arıcı Yıldız, Derneğin Mersin Şube Başkanı Seçildi.

Yeni yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu: Hüsniye Deniz Yozgat Şehitoğlu, Ruşen Oğuz Diken, Tuğba Küçük Bahar, Sevda Faydaver, Dilek Yörük, Fatma Yüksel Akın

Baro lokalinde yapılan genel kurula, TÜKD eski Genel Başkanı Prof Dr. Nevin Gaye Erbatur, TÜKD Genel Başkan Yardımcısı Meral Güler, Adana Şube Başkanı Zuhal Dinçer, Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Hüseyin Çamak, Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile STK başkan ve yöneticileri katıldı.

Toplantıda Konuşan TÜKD Mersin Şube Başkanı Şerife Arıcı Yıldız,

Son yıllarda ise  ülkemiz  kadının en çok ayrımcılığa uğradığı şiddet gördüğü yaşam hakkının ihlal edildiği  ülkelerden biri haline gelmiştir” dedi.

Arıcı konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Bugün ülkemizdeki  eğitim sistemi ile, kadının eğitime katılması güçleştirildiği gibi, laik ve bilimsel eğitim her geçen gün yok edilmekte,  kadınların yaşam biçimine müdahale edilmekte, kadınların çalışmak istemesi işsizliğin sebebi olarak gösterilmekte, nasıl dövülebileceği tarif edilmekte, hamile iken sokağa çıkması eleştilmekte, nafaka hakkı tartışılmakta, dahası, günde bilinen iki kadın erkek vahşetine kurban gitmekte, bu halde kadını şiddete karşı koruyan yasalar ve uluslararası sözleşmeler kaldırılmak istenmektedir.

Bu gelişmeler kadınların bırakın eğitimde, ekonomik ve siyasi hayatta statüsünü geliştirmeyi, kadınların kazanılmış haklarını riske sokmaktadır. Kentimiz Mersin de  maalesef bu gelişmelerden nasibini almaktadır.

Üniversiteli kadınlar olarak bugün bu gidişatı değiştirmek, kadının erkekle eşit, özgür, güçlü  bir birey olarak kazanımlarını  esenlik içinde yaşayabileceği bir Mersin ve Türkiye için, kız çocuklarımızın eğitimli ve meslek sahibi bir birey olarak hayata atılması için demokratik, laik bir hukuk devletinin güvenliği içerisinde yaşaması için, Mersin’de örgütlendik.

Kız çocuklarımızın yolunu açacağız. Bizler laik bir eğitim sistemi içinde okuma şansını elde ettik, aynı şansı çocuklarımıza bırakmayı, yollarına atılan taşları temizlemeyi, onların ışığını örtmek isteyen karanlığı yırtmayı onlara borçluyuz!

Öncelikle Kadın STK’larla olmak üzere tüm demokratik güçlerle, üniversite ile, yerel ve genel yönetim kurum ve kuruluşları ile tüm yurttaşlarımızla el ele, toplumsal duyarlılığı yükselterek kadını hak ettiği yere taşıyacak çalışmaları güç birliği oluşturarak yapacağız.

Kız çocuklarımıza üniversite eğitim bursu vereceğiz.

Okul ve yurt yapımını destekleyeceğiz.

Bursun ötesinde kimsesiz ve yardımı muhtaç kız çocuklarımızı öğrenim hayatı boyunca izleyecek, koruyup kollayacağız.”

 

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu