YEREL HABER
Giriş Tarihi : 04-11-2019 14:06

EYPİO KİMDİR, ASIL İSMİ NEDİR, NERELİDİR, KAÇ YAŞINDADIR?

Rap müziğin sevilen ismi Eypio, 1983 yılında Konya’da hayata gözlerini açmıştır.

EYPİO KİMDİR, ASIL İSMİ NEDİR, NERELİDİR, KAÇ YAŞINDADIR?

Rap müziğin sevilen ismi Eypio, 1983 yılında Konya’da hayata gözlerini açmıştır. Doğumundan kısa bir süre sonra ailesiyle birlikte İstanbul/ Zeytinburnu’na taşınan Eypio, 2002 yılında 6 yıl yaşayacağı Hollanda’ya gitmiş ve ilk rap müzik kayıtlarını burada yapmıştır.

Bu dönemde A.P.O ismini kullanmıştır. E.P isimli albümünü çıkarmıştır. Aynı mahlas ile 2006 yılında ‘’Rap Fabriek’’ isimli albümü çıktı. 2008 yılında tekrar dönmüştür. Asıl adı Abdürrahim Akça olan Eypio, ilk albümünü 2005 yılında çıkardı. Daha sonra 2007 yılında "Hırsız Var" adlı albümünü çıkarttı.

Türkiye’ye döndükten kısa bir süre sonra dördüncü albümü olan "underground" albümünü çıkarttı. Türkmen asıllı olan ünlü rapçi Farsça, Felemenkçe, İngilizce, Özbekçe, Kazakça ve Türkmence konuşabilmektedir. İstanbul’da HipHop giyim tarzına hizmet eden kendine ait bir mağazası vardır.

Adab-ı Muaşeret isimli gençlik filmi için 2009 yılının mayıs ayında Sultana ile birlikte düet yapmıştır. 2009 yılının şubat ayında piyasaya çıkan Fuat'ın "Kalbüm" albümünde konuk sanatçı olarak yer aldı. 2009 yılının haziran ayında kendi müzik stüdyosunu kurmuştur.

 

2013’E KADAR A.P.O, 2013’TEN BERİ EYPİO      

 

2013 yılına kadar A.P.O mahlasını kullanan sanatçı bu tarihten itibaren EYPİO ismini kullanmıştır.  2013 yılında "Ayrım Yok" adlı video klibini paylaştı. 2014 yılında "Beton Duvar" albümündeki "Kral Çıplak" ve "Ay Kızım" adlı parçalara klip çekti. Burak King ile birlikte “Günah Benim” isimli şarkıyı 2015 yılında seslendirmiş ve asıl çıkışını bu şarkıyla yapmıştır.

Bu şarkıyla kısa sürede Youtube’da 200 milyon görüntülenmeye ulaşmışlardır. Günah Benim şarkısı 2016 yılında Eypio Mp3 indir en iyi rap müzik sanatçısı ödülünü kazandırmıştır. Rap müziğin sevilen isimlerinden Eypio, Naim Süleymanoğlu’nu anlatan ve ölümsüz sporcunun adını taşıyan özel bir şarkı besteledi. Bu şarkı Naim- Cep Herkülü filminde de kullanıldı.