GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-11-2019 13:42   Güncelleme : 12-11-2019 13:42

Annelere Aylık 1300 Lira Destek Verilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yeni destek paketi açıkladı. Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde 24 aya kadar çocuğu olan sigortalı annelerin yararlanabileceği proje kapsamında 3 bin 700 anneye bakıcılara aktarılmak üzere her ay 1300 lira çocu Kaynak: Annelere Aylık 1300 Lira Destek Verilecek

Annelere Aylık 1300 Lira Destek Verilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yeni destek paketi açıkladı. Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde 24 aya kadar çocuğu olan sigortalı annelerin yararlanabileceği proje kapsamında 3 bin 700 anneye bakıcılara aktarılmak üzere her ay 1300 lira çocu

SGK bünyesinde Avrupa Birliği fon destekli yeni çalışma anneleri memnun etti. Projeden ilk etapta 3 bin 700 anne yararlanacak. Proje şimdilik belirli illerde uygulanacak.

Proje hayata geçirilince 3 bin 700 anneye bakıcısına verilmesi üzerine her ay 1300 lira düzenli ödeme yapılacak. 6 bin kadına ise çocuk bakımı kursunu tamamlamaları şartıyla tek seferlik yaklaşık 1300 liraya yakın tek seferlik yardım da yapılacak.

Konuyla ilgili açıklamayı en yetkili isim verdi. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı röportajda konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Selçuk, Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesini yakın zamanda hayata geçireceklerini belirtti.

Başvuru şartları:

Bu destekten yararlanmak isteyen anneler öncelikle Ankara, İstanbul ve İzmir'de yaşıyor olması gerekiyor. İkinci bir husus ise annenin sigortalı işçi statüsünde tam zamanlı çalışması ve 0-24 aylık çocuğu olması gerekmektedir. 

Bakıcı çalıştırmak da bu destek için yeterli değil. Annenin İŞKUR, Mesleki Yeterlilik Kurumu ya da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı bakıcı sertifikasına sahip birinden bakıcı hizmeti alması gerekiyor.

Destek miktarı ne kadar:

Bakan ücreti de açıkladı. Anneler aylık 1300 lira bakıcı desteği alacak ama engelli çocuğu olan anne 1625 lira alacak. Verilecek destek avro üzerinden yapılacağı için kurdan etkilenmeyecek.

Başvurular ne zaman:

Sigortalı çalış, sigortalı eğitimli bakıcı çalıştır' olan projeye başvurular internet üzerinden alınacak. Projenin internet sitesi olan sgkegitimlibakici.org adresine e-devlet şifresi ile yapılarak başvuru alınacak. Ön kayıtlar 13 Kasım Çarşamba saat 14.00'te başlayacakken, kesin kayıtlar ise 26 Kasım Salı günü alınacak.