GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-12-2019 10:53   Güncelleme : 09-12-2019 11:14

0 Promil çıktı ama!

Mersin’de böbrek hastası bir vatadaş, gece yarısı önünü kesen trafik polislerinin alkol testinde 0.77 promil alkol çıkmasına her ne kadar, ‘Ben içmedim. Ben böbrek hastasıyım. Cihazınız bozuktur. Bir kez de başka cihazla ölçün’ itirazları kabul görmeyince alkol almadığını ispatlamak için soluğu Şehir hastanesinde aldı. İçki içmediği aldığı raporla ortaya çıktı. Ama arabasına el konduğu gibi yüksek meblağda da para cezasına maruz kaldı

0 Promil çıktı ama!

Mersin’de böbrek hastası bir vatadaş, gece yarısı önünü kesen trafik polislerinin alkol testinde 0.77 promül alkol çıkmasına her ne kadar, ‘Ben içmedim. Ben böbrek hastasıyım. Cihazınız bozuktur. Bir kez de başka cihazla ölçün’ itirazları kabul görmeyince alkol almadığını ispatlamak için soluğu Şehir hastanesinde aldı.  İçki içmediği aldığı raporla ortaya çıktı. Ama arabasına el konduğu gibi yüksek meblağda da para cezasına maruz kaldı.

Olay nasıl gelişti:

08.12.2019 günü saat 01.30 civarında Mezitli Beldesi Üniversite Caddesinde özel aracı ile seyir halinde olan Böbrek Hastası Ahmet Buğrul, Karaca Halı saha önünde uygulama yapan Trafik ekibince durdurularak alkol muayenesine tabi tutuldu.

Trafik polisinin uzattığı alkol metre cihazına üfleyen Ahmet Buğrul, 0.77 promil alkollü çıkınca, sonuca itiraz etti. Buğrul, trafik polisine; ‘Ben böbrek hastasıyım. Sağlığımın ciddiyetinden dolayı hiç alkol kullanmam. Cihazınızda bir yanlışlık olmasın. Lütfen başka bir cihazla daha ölçün’ demesine, polis memurundan, ‘Herkese ancak bir cihaz kullanabiliyoruz’ yanıtını aldığını söyledi.

Aracına el konulan ve 1000 liralık da para cezası kesilen, Polislerle yaptığı diyalog sonucu Şehir hastanesine yönlendirildiğini söyleyen Ahmet Buğrul, ‘Her trafik ekibinin bir kotası varmış! Sanırım bende alkol kullanmadığım halde bu kotanın kurbanı oldum’ dedi.

Mersin Şehir Hastanesine giden Ahmet Buğrul, Sulh ceza hakimliğine verilmek üzere yaptırdığı kan tahlilinde 0.1 promil (alkolsüz) olduğu raporu aldı.

Buğrul, haksız yere, aracına el konulmasını ve para cezasına karşı haklarını aramak için her türlü yasal yollara başvurmak için bugün önce Mersin adliyesine giderek Sulh hukuk mahkemesine itirazda bulunacağını, konuyu ayrıca Cimer’e taşıyacağını da bildirdi.

Konuya  ilişkin Mersin Trafik Şube Müdürlüğünden bir açıklama yapılması da bekleniyor.