TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 16-01-2020 09:12

Dış Cephe Kaplama Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

Ses, ısı ve ışık yalıtımlarının en iyi kalitede kullanılmasını sağlayan yapılar olarak bilinmektedir.

Dış Cephe Kaplama Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile doğru orantılı olarak gelişen dış cephe kaplama sistemleri birçok kolaylık sağlaması bakımından insan hayatını rahatlatmaktadır. Bu yöntem ile kullanılan malzemeler ısı geçişini azaltmakta ve ısı direncini artırmaktadır. Oluşturulan dış cephe kaplama sistemleri göz önüne alındığında tüm bina için geçerliliği olacak bir ısı tasarrufu sağlandığı görülecektir.

 Kullanılan malzemelerin hafifliği, kolay monte gibi özellikleri ile tercih edilmesi kaçınılmazdır. Ayrıca binanın dış mimari görüntüsü için kullanılacak birbirinden farklılıkta ki modeller ile görüntüye hitap eder özelliği bulunmaktadır. Binaya ağırlık vermeyen dış cephe kaplama sistemleri kendi içlerinde birkaç farklı bölümlere ayrılmaktadır. Ahşap, prekast, yalı baskı, alüminyum, kompozit panel, doğal taş ve siding çeşitleri kullanılabilmektedir.

 1. Dış Cephe Mantolama sistemi :

 Gelişen ülkemizde yapı işlerinde sıkça uygulanan bir yöntemdir. Maliyetinin düşük olmasından dolayı tercih nedenleri başında gelmektedir. Dış cephe mantolama işlemi binaların ve yapıların hem dış cephelerine hem de iç cephelerine uygulanabilen bir sistem olarak bilinmektedir.

 2. Amerikan Siding sistemi:

 Dış cephe kaplama çeşitlerinden bir tanesi olan Amerikan Siding Kaplama sistemleri, boya ve bakım masrafı gerektirmeyen özellikleri sayesinde daha uzun ömürlü bir kullanış sunmaktadır. Ayrıca yapıyı rüzgar sesi, kötü hava koşulları, UV ışınları gibi etmenlerden koruması ile de çok tercih edilen sistemler arasında bulunmaktadır. Hafifliği ile ön plana çıkan bu yapı ayrıca neme karşı dayanıklılığı ile kolon içi çelik paslanmasının önüne geçerek hasar oluşumunu engellemektedir. Alev almama özelliği de bulunan bu yapı kullanıcılar tarafından büyük rağbet görmektedir.

 3. Ahşap Kaplama Sistemi:

 Estetik özelliği bakımından diğer yapı sistemlerine oranla daha güzel görüntü vermesi yanında yanıcı özelliği olmasından dolayı tercih edilirken düşünülmesi gereken kötü özellikleri barındıran yapı sistemidir.

 4. Taş Kaplama sistemleri:

 Çeşitli renkli taş içeriği ile hem yapıyı güçlendirme hem de görsel güzelliğe etki etmesi nedeniyle kullanıcıların tercih edecekleri bir başka kaplama sistemidir. Yazları soğuk, kışları ise sıcak tutma özelliği barındırmaktadır.