ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 21-12-2016 11:59   Güncelleme : 21-12-2016 11:59

Mersin teröre karşı ayakta

MTSO Başkanı Aşut: - “Göstereceğimiz fedakarlığın sınırını sakın kimse sınamasın. Bunu Çanakkale’de sınayanlar, Kurtuluş Savaşı’nda sınayanlar, 15 Temmuz’da sınayanlar boylarının ölçüsünü aldılar” - “Bu tuzağa düşmedik, düşmeyeceğiz. Bizleri korkutamayacaksınız”

Mersin teröre karşı ayakta

Mersin, son günlerde artan terör saldırılarına karşı alanlara iniyor. Mersin’deki tüm siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, esnaf odaları, oda ve borsa başkanları ile kent ekonomisine yön veren isimler, terör saldırılarını lanetleyerek, tüm Mersinlileri, 24 Aralık Cumartesi günü düzenlenecek “Türkiye için bayrağını al da gel. Biz Türkiye’yiz” yürüyüşü ve mitingine çağırdı. 
Mersin’in siyasi, ekonomik ve demokratik tüm dinamikleri, teröre karşı birlik oldu. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO) bir araya gelen siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı oda ve borsa başkanları ile ekonomi aktörleri, yaptıkları ortak açıklamayla terör saldırılarına karşı seslerini yükseltti. ‘#mersintürkiyedir’, ‘#bayrağınıaldagelmersin’ etiketiyle “Türkiye için bayrağını al da gel. Biz Türkiye’yiz” yürüyüşü düzenleyecek olan kent dinamikleri, kenetlenme mesajı verdi.

“Teröre karşı Mersinlilerin duruşunu ve kararlılığını göstermek için buradayız”
Açıklama öncesinde başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunan ve İstiklal Marşı’nı okuyan grup adına açıklamayı MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut yaptı. Aşut, bugün Mersin’in tüm dinamikleri olarak, artarak devam eden terör olaylarına karşı toplumun gür sesini duyurmak, 24 Aralık Cumartesi günü saat 12.00’de Tevfik Sırrı Gür Stadı’ndan başlayarak Cumhuriyet Meydanı’nda sona erecek yürüyüşe ve burada gerçekleştirecekleri “Barış ve Kardeşlik İçin Bayrağını Al Da Gel” mitingine, tüm Mersinlileri davet etmek için bir araya geldiklerini söyledi.
“Özellikle teröre, şiddete ve binlerce yıllık kardeşliğimizi bozmaya çalışan tüm mihraklara, özellikle tüm emperyal güçlere, milletimizin ve Mersinlilerin duruşunu, kararlılığını göstermek için buradayız” diyen Aşut, şöyle devam etti: “Bugün burada gördüğünüz bu fotoğraf, belki de onlarca sayfalık bir metinden ve demeçten çok daha anlamlıdır. Çünkü bu fotoğrafta Türkiye’nin kendisi var. Bu fotoğrafta Anadolu’nun başka başka illerinden kentimize göç eden ve artık Mersinli olan, bu vatanı, devleti ve bayrağı aziz bilen tüm Mersinlilerin kendisi var. Mersinlilerin teröre karşı duruşu, geleceğe ait ortak duyguları var.”

“Göstereceğimiz fedakarlığın sınırını sakın kimse sınamasın”
Türkiye’nin tarihine bakıldığında, verilen mücadelelerin, birliğinin ve kardeşliğinin bozulamayacağının görüleceğini vurgulayan Aşut, “Hangi etnik köken, din veya mezhep aidiyetine sahip olursak olalım hepimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit vatandaşlarıyız. Bizi bölmek, artık mermer haline gelen ayrılmaz kardeşliğimizi parçalamaya çalışmak gibi bir gaflet içinde olan ihanet şebekelerine buradan sesleniyoruz; gidin Çanakkale’deki şehitlikleri gezin, bakın hangi memleketlerin evlatları bu vatan için canını vermiş. Gidin Kurtuluş Savaşı şehitlerine bakın. Fazla uzağa gitmeyin, daha dün şer güçlerin planlarını bozan 15 Temmuz şehitlerine bakın. Bakın onlara kimmiş? Bakın hangi kentlerde doğmuşlar? Bakın hangi mezhep veya hangi etnik kökene mensuplar? İyi bakarsanız orada Türk'ü, Kürt'ü, Arap'ı, Laz'ı, Alevi'yi Sünni'yi, Hristiyan'ı, Musevi'yi, herkesi görürsünüz. Türkiye’yi görürsünüz. İyi bakarsanız, bu milletin parçalanamayacağını, bu devletin bölünemeyeceğini, bu al bayrağın yere indirilemeyeceğini görürsünüz. Tüm milletimizin ortaklaşa verdiği mücadelelerle kazanılan bu vatanı, atalarımıza olan minnet borcumuz ve çocuklarımıza olan sorumluluğumuz gereğince barış ve refah içinde geleceğe taşımak her birimizin görevidir. Bu uğurda göstereceğimiz fedakarlığın sınırını sakın kimse sınamasın. Bunu Çanakkale’de sınayanlar, Kurtuluş Savaşı’nda sınayanlar, 15 Temmuz’da sınayanlar boylarının ölçüsünü aldılar” dedi.

“Bu tuzağa düşmedik, düşmeyeceğiz. Bizleri korkutamayacaksınız”
Türkiye’nin son zamanlarda artan terör olaylarından büyük acılar yaşadığına dikkat çeken Aşut, şer güçler terörü destekledikçe Türk milletinin birbirine daha çok sarıldığını dile getirerek, “Kukla olan bu terör örgütleri korkak eylemlerini gerçekleştirdikçe biz daha da bileniyoruz, daha da ‘Bir’ oluyoruz. Ama asıl tehlikenin ve bunların asıl amacının farkındayız, bilincindeyiz. Unutmayın, bu ülke ekonomik kriz mühendislikleri ile yıkılmaz. Terör askerimizi, polisimizi şehit ederek hedefine ulaşamaz. Terör, hedefine toplumu birbirine düşman ederek, toplumda kaos ve kargaşa çıkartarak ulaşır. Biz bu tuzağa düşmedik, düşmeyeceğiz. Stadyum önünde polislerimizi ve sivilleri, kışla kapısında silahsız askerleri şehit ederek kardeşliğimizi bozamayacaksınız, bizleri korkutamayacaksınız. Devletimize emanet olarak gördüğümüz yabancı devletlerin büyükelçilerini haince arkadan vurarak bizi komşularımızla düşman edemeyeceksiniz. Türkiye’nin büyümesini engelleyemeyeceksiniz” diye konuştu.
“Bugün birbirimize daha çok kenetlenmemiz teröre verilecek en güzel cevaptır” diyen Aşut, provokasyonlara izin verilmemesini istedi. Terörün amacının provoke etmek, toplumu birbirine düşürmek olduğunun altını çizen Aşut, “Biz Mersinliler olarak, Anadolu’nun dört bir yanından insanların oluşturduğu bir kentiz. Yani küçük bir Türkiye’yiz. Teröre teslim olmayacağız ve bu kardeşliğin nasıl yaşandığını dünyaya göstereceğiz. 78 milyonun ne bölünmeye ne parçalanmaya niyeti vardır. Yasaların dışında hak aramayı kabul etmiyoruz. Ancak, gerektiğinde hepimiz Mehmetçiğiz, hepimiz şehidiz, hepimiz gaziyiz. Bunu da kimse aklından çıkarmasın. Bu millet bölen değil, birleştiren olacaktır. Bu millet yıkan değil, yapan olacaktır. Bu millet öldüren değil, yaşatan olacaktır. Allah devletimizi, milletimizi korusun” ifadelerini kullandı.
Tüm Mersinlileri, cumartesi günü saat 12.00’de Tevfik Sırrı Gür Stadyumu’ndan başlayacak yürüyüşe ve Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak mitinge davet eden Aşut, “Gelin Mersin kimmiş gösterelim. Tüm Mersinlileri Türk bayrakları ile orada görmek istiyoruz. Barış için, huzur için, kardeşlik için, vatan için, Türkiye için bayrağını al da gel Mersin. Tüm şehitlerimize tekrar Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize şifalar diliyoruz” dedi.