MERSİN GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 29-01-2020 08:47   Güncelleme : 29-01-2020 09:28

Akar: Belediye Başkanları 'Ben dedim oldu' diyemez!

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Mersin’deki 13 İlçe Başkanının İl Başkanlığı seçiminde mevcut başkan Adil Aktay’ı destekleme kararına, Eski il başkanı Faruk Mehmet Akar tepki gösterdi: "Aldıkları karar CHP’nin toplumsal ahlaki ve siyasetin etik duruşuna aykırı"

Akar: Belediye Başkanları 'Ben dedim oldu' diyemez!

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Mersin’deki 13 İlçe Başkanının İl Başkanlığı seçiminde mevcut başkan Adil Aktay’ı destekleme kararına, Eski il başkanı Faruk Mehmet Akar tepki gösterdi: "Aldıkları karar CHP’nin toplumsal ahlaki ve siyasetin etik duruşuna aykırı" dedi.

Gazeteci arkadaşımız Mehmet Selvi, CHP Mersin'de son günlerde gelişen olaylarla ilgili yaşananları Eski İl Başkanı Faruk Mehmet Akar'a sordu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in 'Adil Aktay'ı seçeceksiniz!' dayatması sonrasında ilçe başkanlarıının bir lokantada biraraya gelerek karar aldıkları, Akar'ın açıklamalarıyla ortaya çıktı!

Deneyimli Eski İl Başkanı Faruk Mehmet Akar'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

-CHP İlçe Başkanlarının almış olduğu karar herşeyden önce CHP’nin ahlaki etik duruşuna aykırı görünüyor.

-Büyükşehir’in isteği ile ilçe başkanları bir lokantada toplanıp Büyükşehir Belediye Başkanımız tarafından ‘benim ve genel merkezin isteği mevcut il başkanı ile devam etmektir’ diyerek daha seçime 1 aydan fazla zaman varken, adaylar ortaya çıkmamışken hem ilçe başkanlarını hem siyaseti bloke etmiştir. Bu durum CHP tabanında huzursuzluk yaratmıştır. Bu süreç bu şekilde devam ettiği taktirde CHP tabanında büyük sıkıntıya neden olacaktır.

-CHP’nin üyeleri diğer siyasi partilerin üyelerinden şu özellikleri ile ayrışırlar. Bağımsız niteliktedir. Özgürlükçü düşünür. CHP üyeleri kendi ellerindeki üyelik hakkını seçme seçilme hakkını başkalarının iradesi ile yönlendirmezler.

-CHP’nin belediye Başkanları üzerinde herkesin hakkı var. Seçimlerde herkes CHP’nin adayı kim olursa olsun onun kazanması için büyük bir uğraşı vermiştir ve onun eline büyük bir kamu kaynağı kazandırmıştır. Bu kazanılan kamu kaynağı parti görüşleri doğrultusunda kendi bölgelerinde hizmet için kullanılmalıdır. O kamu kaynağı partinin içerisindeki delegeleri yönlendirme, ilçe başkanlarını baskı altına almak amaçlı olmamalıdır.

-Geçmiş dönemde belediyenin işçilerinden İl ve ilçe başkanı adayları çıkmıştır. Yeri gelmiştir bu adaylar kendi belediye başkanları ile karşı karşıya ekipleşmişlerdir. Ama hiçbir zaman belediye başkanı kendi karşısına siyaseten çıkan personeline ‘Benim dediğimi yapmazsan ben de gerekeni yaparım’ dememiştir.

-Bugün Mersin’de yaşanan, daha seçim sürecine 40 gün civarında bir süre varken ‘ortalıkta aday mı var ki? Bir aday var biz de onu destekleyeceğiz. O da Adil Aktay!’ demek CHP’nin Mersin’deki büyük siyasi sürecinin hatalı devam etmesine neden olmaktır.

-Mersin’deki siyasi süreç Belediye Başkanımızın ve İlçe Başkanlarımızın parti tabanından kopuk olarak ‘Ben dedim oldu’ şeklindeki yaklaşımlarından dolayı gelecek açısından S.O.S vermektedir. Yanlış giden sürecin biran önce düzeltilmesi gerekmektedir.

-CHP’nin Türkiye genelinde kurmuş oluduğu ittifak birlikteliği Mersin’de sadece Büyükşehir’de yürümüş, alt birimlerde çalıştırılamamıştır. Mersin’de bütün ilçelerde çok sayıda adayımızın siyasi beklentileri yanlış siyasetten dolayı yok edilmiş, bölgede Cumhuriyet Halk Partisi’nin başarısızlığında mevcut politika etkin rol oynamıştır. Adaylarımızın emekleri heba edilmiştir. Partililerimizin çalışması karşılıksız kalmıştır. Öyle ki, bazı ilçelerde partililer, İYİ Parti’nin adayına çalışmaya zorlanmıştır. Bunlar da kamuoyuna yansımıştır. Mevcut il Başkanı Mersin yerel ölçekteki siyasetin kurgulanmasında hata yapmıştır.

-İlçe başkanlarımızın alel acele, yangından mal kaçırır gibi karar oluşturmaya çalışması olmuştur. Şöyle ki, adaylar normal, demokratik sürecin içerisinde delegelerle buluşup, kendilerini anlatma aşamasında iken ‘ben merkezci tavırla sizler boşuna gezmeyin, bizler bu şekilde düşünüyoruz’ diyerek parti içerisindeki demokratik yarışın önüne engel koymuşlardır. CHP delegasyonu bilgilidir, bilinçlidir. Ben yaptım oldu anlayışına izin vermez. İlçe başkanlarımızın da parti tabanından gelecek olan sese kulak vereceğine inanıyoruz.

-Bir oldu bittiye karşı büyük CHP camiasının birlik ve beraberlik içerisinde CHP’yi geleceğe taşıyacak kadroları CHP’ye hiçbir dönemde ihanet etmemiş, siyaseti kendi menfaatine kullanmamış kadrolar içerisinden seçeceğine inanıyor ve güveniyoruz. Bu davranışın Mersin’de ve Türkiye’de vücut bulmasıyla CHP’nin gerçekten iktidarı için en önemli adım atılmış olacaktır."