MERSİN GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 25-02-2020 08:14   Güncelleme : 26-02-2020 11:39

Orman katliamcısının serbest bırakılmasına tepki!

Mersin Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Necmi Birim, Mezitli'de orman katliamcısının, tutuklandıktan kısa süre sonra serbest bırakılmasına tepki göstererek: 'Bir gecede 1500 ağacın birden kesilmesi bir kişinin yapacağı bir iş değildir. Biz işin arkasında bulunan organize güçlere ulaşılmasını beklerken, şahsın serbest bırakılması bizleri derinden üzmüştür." dedi.

Orman katliamcısının serbest bırakılmasına tepki!

Mersin Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Necmi Birim, Mezitli'de orman katliamcısının, tutuklandıktan kısa süre sonra serbest bırakılmasına tepki göstererek: "21 Aralık 2019’ da Mezitli ilçemiz, Eski Mezitli mahallesinde yaşanan 72 dekarlık orman katliamının faili maalesef serbest bırakılmıştır. Bir gecede 1500 ağacın birden kesilmesi bir kişinin yapacağı bir iş değildir. Biz işin arkasında bulunan organize güçlere ulaşılmasını beklerken, şahsın serbest bırakılması bizleri derinden üzmüştür." dedi.

Orman katliamcısının serbest bırakılmasının vicdanlarda derin yaralar açtığını belirten Başkan Birim tepkisini şöyle dile getirdi:

"Ormanlarımıza zarar veren, doğa katliamcılarının affedilmesi toplum vicdanında kapanmaz yaralar açar. İşlenen suç, organize bir suçtur. Rant uğruna birtakım kendini bilmezlerin doğamızı tahrip etmeleri en kaba tabirle vatan hainliğidir."

Yargıçlardan kararlarını yeniden gözden geçirmelerini de isteyen Başkan Necmi Birim,'Vicdalarımızı rahatlatın' dedi.

Mersin Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Necmi Birin, yaptığı yazılı açıklamasında şunları söyledi:

"

Biz yargımızdan “yapanların yanına kar kalmaz, işte budur, şimdi oldu” dedirtecek kararlar beklerken, falin serbest bırakılması tüm camiamızı derinden üzmüştür. İlimizin ve ülkemizin kanayan yarası olan ormandan yer açıp kişisel rant kazanma çabalarının cezasız kalması yeni olaylar için cesaret verici olacaktır. Bugün 72 dekarlık ağaç kesen kişi veya kişiler yarın belki 72 insanı katledebilir. Çünkü ağaçlar da canlıdır, üstelik faydalı canlılardır.

 

· Sayın yargı mensuplarından bu kararın tekrar gözden geçirilmesini talep ediyoruz. 72 dekar ormanı katleden o faili yakaladınız, sonra serbest bıraktınız. Dava devam ediyor ama bir an evvel, Mersin kamuoyunun vicdanını sızlatan bu kararı yeniden gözden geçirip, yüce adaletin uygulayıcıları olarak o faili azmettirenleri bularak gerekli cezaların verilmesini sağlayarak vicdanlarımızı rahatlatın.

· Aynı bölge daha önce bilinen kişiler tarafından, peyder pey yapılmış benzer katliamların yapıldığı da dile getirildi. Bunların cezasız kalması, diğer insanların iştahını kabartacaktır. Bunun için Mersin Milletvekillerini, Sayın Valimizi, Orman Bölge Müdürümüzü, tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz. Güzel İlimizin doğa varlıklarının korunması için bu davanın emsal olmasını talep ediyoruz."

 

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu