EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-03-2020 20:36

Dünya’nın En Büyük Ekonomilerinden Birine Sahip Olan Ülke: Almanya

Almanya ekonomik olarak çok güçlü bir ülkedir ve bir çok üretim dalına sahiptir. Otomotiv denince insanların aklına Almanya ilk başta gelen ülkedir.

Dünya’nın En Büyük Ekonomilerinden Birine Sahip Olan Ülke: Almanya

Almanyanın ekonomik gücü oldukça fazladır ve dünyanın en büyük dördüncü ekonomik gücüdür. Almanya genel olarak bu gücü yüksek teknoloji ile üretilen sanayi ve ağır sanayisine borçludur. Otomotiv, beyaz eşya, dayanıklı tüketim malları üretiminde Almanya dünyada söz sahibi ülkelerden biridir. Sadece otomotiv sektörüne baktığımız zaman bile Volkswagen Grubunun bünyesinde barındırdığı otomotiv markalarının dünyada en çok satan otomotiv markaları arasına girdiklerini rahatlıkla görebiliriz. Almanya sadece sanayii sektöründe gelişmemiş aynı zamanda hizmet sektöründe de oldukça gelişmiştir. Hizmet sektörü Almanya’da toplam olarak gayri safii milli hasılanın yüzde 71 ini oluşturur. Geri kalan kısmın yüzde 28 ini sanayi yüzde 1 ini ise tarım sektörü oluşturur.

Ünlü Alman Markaları:

Almanya dünyanın en fazla ihracat ve ithalat yapan 3. Ülkesidir. Ülkemizde de çevremize baktığımıza bir çok Alman markası görmek mümkündür. Bunlardan bazıları Mercedes, BMW, Audi otomotiv sektörüne, Siemens ve Bosch beyaz eşya ve dayanıklı tüketim sektörüne, Hugo Boss, Adidas ve Puma giyim sektörüne Nivea ve Rossman kozmetik sektörlerine örneklerin sadece bir kaçıdır.

Rakamlarla Almanya:

Almanya’da Euro para birimi kullanılır ve kişi başına düşen GSYH 41.345 eurodur. Ülkemizle kıyasyalacak olursak Almanya’nın GSYH si ülkemizin GSYH sinden 4 kat daha fazladır. Almanya’da enflasyon oranı 1.45% dir ve her yıl carii fazlalık veren bir ülkedir. Almanya’nın yıllık ihracat hacmi ülkemizin ihracat hacminin yaklaşık 10 katıdır ve yıllık olarak 1.326,6 milyar eurodur.

Kaynak: Jwoox